Zamknij

Krotoszyńskie piłkarki najlepsze w Wielkopolsce i dwunaste w Polsce

09:04, 10.05.2018 | W.B
Skomentuj

Przez trzy dni w Wolsztynie odbywał się finał wojewódzki XVIII edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. W najstarszej kategorii, czyli U12 tytuł zdobyły piłkarki krotoszyńskiego UKS Akademia Talentów wspierane przez zawodniczki z UKS POLON. Natomiast drugie miejsce zajęły ich młodsze koleżanki, startujące w kategorii U8.

– Witam Was wszystkich bardzo serdecznie na finale Wielkopolski turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Tak się składa, że konkurencja w naszym województwie jest jedną z największych w całej Polsce. Wam udało się przejść eliminacje i każdy z Was wie, dlaczego się znalazł w tym miejscu – witał uczestników turnieju dziesięciolatków Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala.

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek, organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych.

W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek. Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Młodsze krotoszynianki dopiero w finale musiały uznać wyższość Szkółki Piłkarskiej Fox Września, ale oprócz srebrnych medali otrzymały też jedno, ale za to najważniejsze, wyróżnienie indywidualne – gdyż za najlepszą zawodniczkę turnieju tej kategorii wybrano Zofię Kalak.

W kategorii dziewcząt U12 udział wzięło 19 zespołów. W pierwszej fazie krotoszynianki pokonały ZSP Zbąszyń 5:2 i SP Raszków 6:0 zajmując pierwsze miejsce w grupie. Następnie wygrały wysoko z zespołem z Kluczewa 8:1. W półfinale spotkały się z koleżankami z SP Krobia, zeszłorocznym wicemistrzem Polski, zwyciężając 3:2.

Finałowymi rywalkami okazały się zawodniczki SP Żegocin. Ten piękny festiwal futbolu i sięgnięcie po najwyższy laur, krotoszynianki przypieczętowały zwycięstwem 7:2. Królem strzelców została Amelia Kozieł (17 bramek), a Weronika Polak i Agnieszka Kabacińska zdobyły również mnóstwo cennych punktów, strzelając po 6 bramek.

Na przełomie kwietnia i maja krotoszynianki wzięły udział w finale ogólnopolskim. Święto młodych piłkarzy rozpoczęło się uroczystą paradą przy Stadionie PGE Narodowym oraz ceremonią otwarcia i losowania grup. Następnie dziewczęta i chłopcy rywalizowali na boiskach Agrykoli i bocznych Legii. Do gry przystąpiły 64 najlepsze dziecięce drużyny w Polsce w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. Zmagania obserwowali m.in. Zbigniew Boniek, Adam Nawałka oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna czy Bartłomiej Zalewski.

Krotoszynianki rozlosowane zostały do grupy M z przedstawicielkami województw: śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Rywalki okazały się bardzo silne. Nasze piłkarki,  mimo ogromnej determinacji i grze fair – play, przegrały wszystkie mecze  zajmując 4 miejsce w grupie. W drugim dniu piłkarskiej majówki dziewczyny przystąpiły do gry z podniesionym czołem, walczyły dzielnie    plasując się na XII m-cu w klasyfikacji końcowej.

2 maja krotoszynianki wraz z rodzinami kibicowały na Stadionie  PGE Narodowym najlepszym drużynom turnieju, a po południu wspólnie oglądały finał Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa i Arką Gdynia. Dzięki swoim trenerom piłkarki po zmaganiach na boisku zwiedzały Warszawę. Poznały najważniejsze zabytki, miejsca pamięci oraz historię stolicy.

Dla trenerki Magdaleny Kalupy był to już czwarty ogólnopolski finał. W 2014 roku brała udział ze swoim zespołem w finale w Gdyni, zajmując XI m-ce, w 2015 roku w Warszawie zdobyła XV m-ce, następnie w 2016 roku ponownie w Warszawie wywalczyła XIV m-ce.

Wyjazd na Wielki Finał możliwy był dzięki wsparciu finansowemu wielu osób. Szczególne podziękowania piłkarki i ich trenerzy kierują do burmistrza Franciszka Marszałka, starosty Stanisława Szczotki, Dyrektor SP 8 z oddziałami dwujęzycznymi Katarzyny Maciejewskiej, prezesów wielkopolskiego i okręgowego Związku Piłki Nożnej.