Kilka zasad na początek przygody z akwarystyką
Zanim przystąpisz do zakupu akwarium, ustal, jakie rybki chcesz w nim hodować. Większe okazy oraz większa ich liczba będzie weryfikować to, jaki rozmiar akwarium powinieneś zakupić. Następnie dowiedz się, jak łączyć rybki — nie każdy gatunek dobrze dogada się z towarzyszem (zasada ta dotyczy także ryb tego samego gatunku) - dla przykładu bojownik nie może przebywać w akwarium z drugim bojownikiem tej samej płci. Nieprzestrzeganie tych zasad prawdopodobnie doprowadzi do konfliktu, dlatego warto poznać je, zanim przystąpi się do zakupu.
Jakie ryby do akwarium wybrać na start?
Swoją przygodę z akwarystyką warto rozpocząć od gatunków mało wymagających, które cechują się dużą wytrzymałością i słyną ze swojej towarzyskości.
Popularnym gatunkiem na start jest bojownik wspaniały, czyli mała, słodkowodna rybka, która zachwyca wspaniałą kolorystyką i ogonem w postaci widowiskowego wachlarza.
Inne gatunki polecane dla początkujących akwarystów to:
- brzanka sumatrzańska,
- danio pręgowany,
- razbora klinowa,
- kirysek pstry,
- kardynałek chiński.
Warto pamiętać, że decydując się na jeden gatunek, nie kupujemy po jednym osobniku, gdyż większość rybek woli przebywać w stadzie. Ważne jest, aby zadbać o ich aklimatyzację — tj. nawet jeśli mamy już akwarium, należy unikać wpuszczania ryb od razu do zbiornika. Aby woda i warunki w niej panujące były odpowiednie, należy odczekać nawet do 2 tygodni. W tym czasie należy monitorować parametry wody i uczyć się obsługi sprzętu, który zakupiliśmy w ramach wyprawki na start.
Hodowla rybek w akwarium - wyposażenie zbiornika
Zanim wodne stworzenia zamieszkają w Twoim akwarium, konieczne będzie jego urządzenie. Jeśli nie masz wiedzy, co powinno znaleźć się w akwarium na start, możesz kupić gotowy zestaw lub samemu skompletować wyposażenie.
Co powinno znaleźć się na twojej liście zakupów?
Od ilości rybek, ich wielkości, miejsca, jakim dysponujesz, zależy, jaki rozmiar i rodzaj zbiornika kupić. Na początek przy małych rybkach wystarczy akwarium o pojemności 40-60 litrów. Wraz z rozwojem swojej pasji z pewnością przyjdzie czas na inwestycję w większy zbiornik — co najmniej 120-litrowy. Nie bez znaczenia jest również kształt akwarium. Najłatwiejszy w obsłudze i pielęgnacji będzie prostokątny zbiornik i taki zalecamy wybrać na start.
To jeden z najważniejszych elementów akwarium, który nie tylko pozwoli wyeksponować piękno Twoich ryb, a także zadbać o ich komfort, chęć do rozmnażania, wyznaczając dobowy rytm życia. Dobrze dobrane oświetlenie w akwarium to również korzyść dla roślin i jeden z najważniejszych sposobów na ich rozrost.
Bez filtracji równowaga biologiczna w zbiorniku nie będzie możliwa. Filtr ma na celu oczyścić wodę ze szkodliwych elementów przemiany materii i wzbogacić ją o niezbędny do życia wodnych organizmów tlen.
Prawidłowa temperatura wody to gwarancja zdrowia i życia dla ryb hodowlanych w akwarium. Zadaniem grzałki wyposażonej w termostat jest utrzymanie i kontrola stałej temperatury wody.
Napowietrzanie akwarium zapewnia stały dopływ tlenu i ruch wody poprzez wtłaczanie bąbelków powietrza. Ułatwia to rozpuszczanie tlenu w wodzie i zwiększa jego ilość. Urządzenie to szczególnie polecane jest do średnich i dużych akwariów.
Na wyposażenie akwarium składają się również akcesoria, które ułatwią zarządzanie zbiornikiem. Na start warto zainstalować w zbiorniku termometr, a także zakupić akcesoria ułatwiające np. odławianie ryb czy czyszczenie ścian akwarium.
Gdzie kupić wszystko, co potrzebne do założenia pierwszego akwarium?
Zachęcamy, aby już na początku swojej przygody z akwarystyką znaleźć sklep specjalistyczny, w którym zakupisz wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia i kontynuowania tej wyjątkowej pasji. Niezwykle wygodne będą zakupy on-line, które możesz zrealizować na
https://www.aquario.pl/. Miejsce to, stworzone przez akwarystów, posiada pełen wachlarz dodatków i urządzeń do akwarystyki, gotowe zestawy na start — wszystko od najlepszych i sprawdzonych producentów.