W ciągu roku woda w oczku jest mieszana za pomocą sprężarki powietrza, a gazy z gnijących roślin uwalniane są do powietrza. Jednak po zamarznięciu stawu trucizny pochodzące z gnijących roślin gromadzą się w oczku wodnym, ponieważ woda nie jest mieszana przez ryby, które zimą mają tendencję do trzymania się dna.
Ponadto, bakterie gnilne zużywają tlen i minerały, które są następnie rozpuszczane w wodzie i przyczyniają się do powstawania glonów.
Zapobieganie przedostawaniu się zieleni do wody
Jesienią należy dobrze oczyścić oczko - usunąć liście i pływające przedmioty z powierzchni wody oraz resztki roślin z dna oczka za pomocą odkurzacza do oczek wodnych. Następnie zakryć oczko wodne elastyczną siatką lub kratką z drobnymi oczkami. Rośliny na brzegu oczka należy przyciąć, a części roślin w oczku wodnym przyciąć nad poziomem tafli wody.
Urządzenia techniczne w oczku wodnym
W ciągu roku, resztki roślinne mogą być wysysane z dna oczka za pomocą pompy. Gdy temperatura spada, ryby schodzą na dno, gdzie spędzają całą zimę. Dlatego nie należy używać pompy w zimie, ponieważ będzie ona przeszkadzać rybom na dnie. Przed przykryciem oczka siatką należy oczyścić dno za pomocą nożyczek z długimi rączkami lub siatką. W okresie zimowym należy pozostawić w oczku kamień napowietrzający, który zapobiega zamarzaniu oczka wodnego. Wystarczy umieścić go bliżej tafli. Pompę należy wyjąć, gdy tylko temperatura wody spadnie poniżej 12°C. Pompę powierzchniową można pozostawić w oczku do czasu, zanim przestaną do niego wpadać liście. Usunąć wszelkie inne urządzenia, które mogłyby zostać zniszczone przez mróz – lampę UV i filtry - przechowywać w suchym miejscu. Należy także pamiętać o odpowiedniej konserwacji urządeń przed okresem zimowym – najlepiej zapoznać się z instrukcją załączoną do produktu.
Czy musimy wyciągać ryby z oczka?
Ryby z oczka należy umieszczać w akwarium, w piwnicy, gdzie temperatura będzie powyżej zera, tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko, że woda w oczku wodnym zamarznie aż do dna. Natomiast jeśli sytuacja wygląda inaczej, ryby mogą spędzić nawet cały okres zimowy w stawie.
Jakie rośliny należy usunąć z oczka wodnego?
Z oczka wodnego należy wyciągnąć lilie wodne oraz wszystkie rośliny, które mogłyby zostać uszkodzone przez mróz. Umieścić rośliny w pojemniku z wodą i pozostawić je przez zimę w piwnicy, która nie zamarza.Artykuł powstał we współpracy z jednym z największych specjalistycznych europejskich sklepów internetowych z akwarystyką invital.pl