reklama

Wydawnictwo WAM, czyli 150 lat polskiej książki religijnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Wydawnictwo WAM, czyli 150 lat polskiej książki religijnej - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraWydawnictwo WAM znane jest wszystkim zainteresowanym polską humanistyką - nie tylko religią i teologią, ale również filozofią, psychologią, naukami społecznymi, literaturą piękną i literaturą faktu. Nowoczesna forma wydawanej przez WAM literatury religijnej sprawia, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z historycznej rangi tego wydawnictwa i jego dużego znaczenia także dla dawnej kultury polskiej.

Wydawnictwo powstało już w 1872 roku jako Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy - już wtedy związane było też z Towarzystwem Jezusowym. Od początku swojego istnienia zakon jezuitów reprezentuje nowoczesny i dynamiczny katolicyzm, otwarty na świat, w tym na kultury pozaeuropejskie i religie niechrześcijańskie - tendencje te reprezentują także wydawane współcześnie książki wydawnictwa WAM.

Wydawnictwo WAM do 1989 roku

Założycielem wydawnictwa był ksiądz Stanisław Stojałowski, polityk i poseł, reprezentant agraryzmu. Wśród galicyjskich chłopów propagował on nie tylko liberalne idee społeczne, ale także apostolstwo Serca Jezusowego. Do dziś "Posłaniec Serca Jezusowego" to jedno z najważniejszych czasopism katolickich w Polsce. W XIX wieku WAM wydawało głównie książki pobożnościowe, ale także klasykę literatury ascetycznej i patrystycznej oraz dzieła Piotra Skargi. Od XX wieku duże znaczenie miała też tematyka misyjna oraz prace jezuickich filozofów i uczonych. Wydawano też wiele czasopism, m.in. "Oriens", "Sodalis Marianus" i "Hostia". W Krakowie wydawnictwo dysponowało własną drukarnią i księgarnią - zostały one zniszczone w czasie wojny, a zrabowane książki przeznaczono na makulaturę.

Po II wojnie światowej WAM funkcjonowało w ograniczonym zakresie, przez wiele lat druk "Posłańca Serca Jezusowego" był zakazany. W serii "Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy" ukazało się jednak aż 3163 książek i broszur.

Wydawnictwo WAM współcześnie

Po 1989 roku działalność WAM znacznie się rozwinęła, objęła prócz dzieł religijnych literaturę piękną, naukową i popularnonaukową. Do grona autorów dołączyło wiele znanych postaci związanych z nurtem katolicyzmu liberalnego, w tym ks. Tomáš Halík, s. Małgorzata Chmielewska, ks. Adam Boniecki, James Martin SJ i Szymon Hołownia. Wydawnictwo WAM otworzyło również pierwsze polskie katolickie portale internetowe.

WAM otwarte jest także na myśl konserwatywną, wydając np. dzieła filozoficzne Mieczysława Krąpca i prace historiozoficzne Feliksa Konecznego. Prócz filozofii i książek popularnonaukowych, dużą rolę odgrywają w jego ofercie książki do nabożeństwa, modlitewniki i katechizmy, a więc szeroko pojęta literatura pobożnościowa. Warto sięgnąć po podręczniki wydawnictwa WAM do religii oraz po inne przeznaczone dla dzieci i młodzieży książki religijne, które przedstawiają Biblię i prawdy wiary w przystępnej, nowoczesnej formie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Krotoszyna, gminy i powiatu krotoszyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Krotoszynie Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy