reklama

Szkoły w Roszkach, Gorzupi, Brzozie i Świnkowie zostaną zlikwidowane? Władze gminy Krotoszyn wyjaśniają

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB Gorzupia

Szkoły w Roszkach, Gorzupi, Brzozie i Świnkowie zostaną zlikwidowane? Władze gminy Krotoszyn wyjaśniają - Zdjęcie główne

Szkoły w Roszkach, Gorzupi, Brzozie i Świnkowie zostaną zlikwidowane? Władze gminy Krotoszyn wyjaśniają | foto FB Gorzupia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaWładze Krotoszyna chcą, by w Szkołach Podstawowych w Gorzupi, Świnkowie i Roszkach zostało tylko nauczanie początkowe i oddziały przedszkolne. Natomiast w szkole filialnej w Brzozie ma zostać utrzymany jedynie oddział przedszkolny. Sprzeciwia się temu lokalna społeczność.
reklama

W Gorzupi, Roszkach, Świnkowie i Brzozie wrze. Lokalna społeczność jest oburzona planami władz gminy Krotoszyn odnośnie placówek oświatowych w ich miejscowościach. 

Mieszkańcy przeciwni likwidacji szkół w Gorzupi, Świnkowie, Roszkach i Brzozie

"Nie ma zgody na likwidację szkół w Gorzupi, Świnkowie, Roszkach i Brzozie" - ten wpis Mariana Włosika z Gorzupi, radnego rady powiatu krotoszyńskiego na Facebooku został udostępniony 180 razy. 

Podobnym echem rozniósł się post opublikowany na Facebooku sołectwa Gorzupia

Szkoły wiejskie, to sól w oku, nie tylko obecnej władzy naszej Gminy. Już dwadzieścia lat temu, szkołę podstawową w Gorzupi chciał zlikwidować ówczesny Burmistrz Jokś, później Burmistrz Marszałek, a teraz, można powiedzieć tuż po wyborach, zabiera się do likwidacji w szkole klas od IV do VIII, nowa władza. Tylko pretekst zostaję ten sam, pieniądze. Czy ktoś z radnych Rady Miejskiej w Krotoszynie, stanie w obronie wiejskich szkół, gdzie dzieci mają blisko i czują się jak w domu, jak u siebie? Ale kogo to obchodzi, liczą się tylko pieniądze. Gdyby nasi przodkowie tak rozumowali, to szkoła nigdy na wsi by nie powstała. A jednak wiedzieli czym jest szkoła dla społeczności lokalnej, wiejskiej. Szkoła, tak jak kiedyś, tak i dzisiaj powinna być poza dyskusją, czy jest opłacalna czy nie - czytamy we wpisie. 

reklama

A komentarze w większości nie pozostawiają suchej nitki na obecnej władzy rządzącej w gminie. 

Mieszkańcy Gorzupi doskonale pamiętają jak Pani burmistrz przed wyborami chodziła od domu do domu i z uśmiechem prosiła o głosy, niestety mieszkańcy Gorzupi dali się nabrać, obdarzyli dużym zaufaniem Panią Natalia Robakowska i zdecydowana większość głosowała na jej korzyść. Przykre, że już niespełna rok po wyborach Pani burmistrz tak nam się odpłaca i jednego dnia uśmiecha się do dzieci z naszej szkoły, które między innymi dla niej przygotowały przedstawienie, a kolejnego dnia te same dzieci dowiadują się, że ich przyszłość w naszej szkole została przekreślona, a aby uczyć się będą musiały godziny spędzać na świetlicy i przystankach autobusowych godziny o różnych porach roku. Zastanawiam się w czym nasze dzieci są gorsze od dzieci miejskich czy dzieci z innych wiosek do których nasze dzieci mają dojeżdżać? (...) - napisała jedna z mieszkanek Gorzupi. 

reklama

W swoim rozgoryczeniu nie jest odosobniona. 

Najlepiej pukać do drzwi z ulotkami i się głupkowato uśmiechać a później udawać że się nic nie stało! wstyd! - czytamy w innym komentarzu. 

Koszty ośwwiaty w gminie Krotoszyn są zbyt wysokie

O co tak właściwie chodzi?

Władze gminy Krotoszyn postanowiły przeanalizować kondycję finansową oświaty w gminie. I okazało się, że w tym koszty oświaty przekraczają 50% kosztów całej gminy, co jest rekordowym wskaźnikiem. 

Bezpośrednią przyczyną do analizy kondycji ekonomicznej oświaty w naszej gminie, był czas przygotowania budżetu dla Krotoszyna na 2025 rok. W projekcie, a teraz już w uchwalonym budżecie okazało się, że koszty oświatowe przekroczyły 50% kosztów całej gminy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego wskaźnika, a patrząc na dane z podobnych Krotoszynowi gmin, okazuje się, że nasza sytuacja jest zdecydowanie najtrudniejsza. Zmusza i zobowiązuje nas to do dokonania działań naprawczych. Będą miały charakter długo falowy, przeprowadzony nie drogą rewolucji, a poprzez przekształcanie i zmniejszanie kosztów nie tylko w wydatkach oświatowych ale również w administracji jak i pozostałych wydatków bieżących - tłumaczy Cezary Grenda, wiceburmistrz Krotoszyna odpowiedzialny m.in. za sprawy oświatowe. 

reklama

Nie bez znaczenia jest także mała liczba urodzeń w gminie Krotoszyn. Mówiąc wprost - z roku na rok rodzi się co raz mniej dzieci. 

Przyglądając się oświacie obserwujemy dramatyczny spadek ilości urodzeń w gminie. Dane pokazują ciągłą tendencje spadkową. W roku 2017 w gminie urodziło się niecałe 480 dzieci, a w roku 2023 mniej niż 270. W poprzednim 2024 tak samo. Niestety nic nie wskazuje na to, że ten trend się odwróci. Wszystko to, zmusza nas do reakcji już dziś (aby Polak nie był mądry po szkodzie), tak aby ograniczać koszty, poprawiając równocześnie potencjał i efekty edukacyjne - mówi Cezary Grenda. 

Utrzymanie szkół w Gorzupi, Świnkowie i Brzozie nie jest opłacalne?

Dlatego też władze gminy Krotoszyn postanowiły przeanalizować, które szkoły w gminie Krotoszyn - mówiąc wprost - opłaca się utrzymywać. 

reklama

Przechodząc do analizy siatki szkół pod kątem potrzeb, mówimy o oddziałach przedszkolnych i 9 szkołach na terenach wiejskich naszej gminy oraz szkołach miejskich, których jest 6. Na terenach wiejskich mamy 5 szkół z tzw. pełną bazą oświatową tj. budynkiem szkoły z odpowiednim zapleczem klas, boiskiem sportowym, w niektórych przypadkach nawet ze sztuczną nawierzchnią i salą sportową do zajęć z wychowania fizycznego. Dopuszczone do użytku ostatnimi czasy dwie nowoczesne sale sportowe w Biadkach i Orpiszewie o wymiarach 26mx14m, wydatnie zwiększają potencjał edukacyjny na terenach wiejskich. Oprócz w/w szkół pełny pakiet oferty edukacyjnej mamy jeszcze w Benicach, Kobiernie i Chwaliszewie. Wskazując ten potencjał, chcemy go zabezpieczyć, na ile można na przyszłość aby był w pełni wykorzystany - podkreśla wiceburmistrz Krotoszyna. 

Gorsza sytuacja jest jednak w szkołach podstawowych w Roszkach, Gorzupi i Świnkowie. Dlatego lokalne władze chcą, by zamiast ośmioklasowych podstawówek zmieniły się one w szkoły filialne z nauczaniem początkowym (klasy I - III) i oddziałami przedszkolnymi. 

Biorąc pod uwagę te dane zaproponujemy Radzie Miejskiej przekształcenie szkół w Roszkach, Gorzupi i Świnkowie w szkoły filialne z nauczaniem początkowym i oddziałami przedszkolnymi. Co do szczegółów zostaną one przekazane poszczególnym środowiskom zainteresowanym na spotkaniach z nimi - mówi Cezary Grenda. 

Władze gminy Krotoszyn chcą spotkać się z nauczycielami i mieszkańcami

Wiceburmistrz Krotoszyna chce spotkać się zarówno z nauczycielami szkół w Gorzupi, Roszkach i Świnkowie, jak i z mieszkańcami tych miejscowości, by wyjaśnić im powody tej decyzji. 

Odbyłem już rozmowy z dyrektorami tych szkół, nakreślając im te problemy i plany. Zostały ustalone daty Rad Pedagogicznych, podczas których omówimy sprawy nauczycielskie i administracyjne. W następnej kolejności poproszę sołtysów, o zorganizowanie spotkań z mieszkańcami w Roszkach, Gorzupi i Świnkowie, celem przedstawienia całej sytuacji - podkreśla Cezary Grenda. 

W szkole w Brzozie ma zostać tylko oddział przedszkolny

Przyznaje także, że planuje spotkanie również z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie i władzami szkoły filialnej w Brzozie, gdzie także jest trudna sytuacja. 

Spotkam się również z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 8 i kierownictwem szkoły w Brzozie na którym omówimy przyszłości fili. Będziemy tam proponować utrzymanie tylko oddziału przedszkolnego dla dzieci 3, 4, 5 i 6 letnich - informuje. 

Władze Krotoszyna apelują także do dyrektorów wszystkich szkół w gminie Krotoszyn o włączenie się w proces naprawy oświaty i podkreślają, że w miejscowościach, w których szkoła stanowiła główne źródło oferty kulturalnej zostaną wprowadzone inne rozwiązania, których zadaniem będzie podtrzymanie tych działań. 

Pragnę również wspomnieć, że za kondycje oświaty w gminie odpowiadamy wszyscy, całe środowisko szkół naszej gminy.  Będę prosił wszystkich dyrektorów naszych szkół, o włączenie się w ten proces. Ich odpowiedzialność i pomoc,  jest niezbędna, choćby  w kontekście zatrudnienia nauczycieli oraz planowania organizacji pracy szkół w nowym roku szkolnym 2025/26. Tam gdzie proponowane zmiany będą największe, chcemy uruchomić program dla  animacji w podtrzymaniu działań kulturalnych dla mieszkańców, które do tej pory gwarantowała szkoła - mówi Cezary Grenda.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Krotoszyna, gminy i powiatu krotoszyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Krotoszynie Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama