Planowane rozstrzygnięcie wszystkich przetargów ma odbyć się do pierwszej połowy września. Ale, co najważniejsze dla uczniów i rodziców, do końca września sprzęt ma trafić do wszystkich czwartoklasistów.
Komputery dla uczniów: sześć modeli, takie same parametry techniczne
Do przetargu zakwalifikowało się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli laptopów: Są to:
- Lenovo V15 G3 IAP CTO,
- HP ProBook 440 G9,
- Dell Latitude 3540,
- ASUS ExpertBook B1502CBA,
- Acer TravelMate P215-54,
- ACER TMP214-54.
Wcześnie już podano – co z pewnością zainteresuje komputerowych pasjonatów – że parametry techniczne sprzętu wyglądają następująco:
- Pamięć RAM: 8 GB z możliwością rozbudowy do 16 GB
- Dysk: SSD o pojemności 256 GB
- Waga: 1,69 kg.
- Bateria: pojemności 42Whr Li-Ion
- Karta graficzna: Intel UHD
- Ekran: Matryca kolorowa, matowa o wielkości 15,6” i rozdzielczości 1920x1080 pikseli, jasność 250 cd/m2
- System dźwięku: Wbudowany podsystem dźwięku, zgodny z HD Audio, wbudowane głośniki stereo, wbudowany mikrofon zapewniający wysoką jakość dźwięku przy pracy zdalnej.
Jak poinformował minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, mimo że producenci sprzętu są różni, wszystkie laptopy, bez względu na model i producenta, spełniają określone wymagania techniczne.
Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników
– wyliczał na konferencji prasowej szef resortu cyfryzacji.
Co zrobić, jeśli sprzęt zawiedzie? Wiadomo, jak będzie wyglądała reklamacja
Sprzęt został objęty 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być wykonana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy. – Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door. Rodzice nie będą więc musieli zawozić sprzętu do serwisu – przyjedzie kurier i odbierze paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy. To szczególnie ważne dla osób mieszkających na terenach wiejskich, oddalonych od dużych aglomeracji – przekonywał minister cyfryzacji.Janusz Cieszyński dodał, że laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych, ale też uczniowie, którzy mają indywidualne nauczanie z powodów zdrowotnych oraz osoby wybitnie uzdolnione, które również uczą się poza murami placówek. Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Laptopy nie tylko dla uczniów. Nauczyciele sami zadecydują, jaki sprzęt sobie kupią
Na konferencji prasowej zapowiedziano, że laptopy otrzyma każdy uczeń, który rozpocznie klasę czwartą (również w kolejnych latach). Przewidziano również sprzęt dla pedagogów. Już w październiku rusza program „Laptop dla nauczyciela”. W jego ramach otrzymają oni bony o wartości 2,5 tys. zł.
Nauczyciele będą mogli kupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. Nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy
– stwierdził minister Janusz Cieszyński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.