Teraz
+6°
Główna
Najnowsze
Logowanie
12:00
+8°
15:00
+11°
Ta willa to dziś perła Koźmina Wielkopolskiego
Doktor inkubator z Krotoszyna
Rocznica wyzwolenia Krotoszyna spod okupacji hitlerowskiej
106. rocznica Wyzwolenia Kobylina
Jak dobrze znasz historię Powstania Wielkopolskiego?
Krotoszyn. Uczczą 106. rocznicę Powstania Wielkopolskiego
Kartki bożonarodzeniowe - ten zwyczaj odchodzi do lamusa Świąteczna kompozycja, szopka z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem, zabawna scenka, dzieci na sankach, urokliwy, zimowy pejzaż - to tylko niektóre motywy kartek bożonarodzeniowych, jeszcze do niedawna tak chętnie wysyłanych do bliskich i znajomych. Dziś ta tradycja odchodzi do lamusa. Mamy (...)
Boże Narodzenie na archiwalnych fotografiach Dla wielu osób najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa dotyczą okresu świąt Bożego Narodzenia - Wigilii, strojenia choinki, prezentów... Choć kilkadziesiąt lat temu święta nie były tak bogate jak dziś, miały jednak niezwykłą atmosferę. (...)
"Wigilia 1944 roku była wyjątkowa" Hieronim Kroczyński był honorowym obywatelem Sulmierzyc. To w Grodzie Sulimira spędził dzieciństwo i młodość. Życiowa zawierucha zawiodła go na Pomorze. Współtworzył Muzeum Oręża Polskiego. Jest autorem około trzystu prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii Pomorza i muzeologii wojskowej. Odznaczony (...)
Czy Jezus narodził się w najdłuższą noc roku? Boże Narodzenie tak bardzo wtopiło się w kulturę masową, że dziś niemal nikt nie zastanawia się, dlaczego celebrowane jest właśnie 25 grudnia. Czy jednak Jezus rzeczywiście narodził się w czasie zimowego przesilenia, kiedy noc jest najdłuższa w roku? Mało prawdopodobne. (...)
Stan wojenny 43 lata temu w telewizji gen. Wojciech Jaruzelski (piastował wówczas funkcje premiera, I sekretarza i ministra obrony narodowej) ogłaszał, że Rada Państwa wprowadza na terytorium całego kraju stan wojenny. Ale to co się wówczas stało i działo - do dziś (...)
Zabił cztery osoby, w tym kobietę w ciąży Do makabrycznej zbrodni doszło w sąsiednim powiecie pleszewskim. Stanisław G. z Popówka za zamordowanie czterech osób w Fabianowie został skazany na karę śmierci. Z kolei Edward B., również Popówka za udział w tym przestępstwie i napad na milicjanta odsiedział 25 (...)
Nieoczywiste drogi do niepodległości 11 listopada 1918 roku - to data uznawana za moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyjmuje się powszechnie, że po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał własną państwowość, którą utracił w wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku. Tymczasem rzeczywistość polskiej drogi (...)
Narodowe Święto Niepodległości Dziś - 11 listopada - obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Kto się do tego przyczynił? (...)
Była więźniarka obozu Ravensbrück – Buchenwald Stanisława Łypaczewska, krotoszynianka, pracowała przy produkcji broni dla niemieckiej armii. Nie uważała, że za kolczasty drut trafiało się za nic. – To nie to, że ja za nic siedziałam. Mówią, że za nic brali, wcale nieprawda. Zajmowałam się polityką, to (...)
Byłam numerem Gdy wybuchła wojna, Jadwiga Mizera miała 16 lat. Doskonale pamięta tęsknotę za rodzinnym domem, który przez pięć lat odwiedzała potajemnie, przekraczając pod osłoną nocy nielegalnie granicę. (...)
Byleby w garści karabin... Ignacy Wachowiak, zdunowianin, był żołnierzem 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej. W szeregach stacjonującego w Krotoszynie pułku przeszedł pierwsze szkolenie wojskowe, a trzy lata później walczył na frontach II wojny światowej. Przeżył gehennę obozu sowieckiego i trzech obozów hitlerowskich, a mimo tego (...)
Wspomnienia z pociągu śmierci Wiesław Skotarek jechał pociągiem, który miał być składem ewakuacyjnym. Przeznaczony był dla rodzin pracowników administracyjnych, służb mundurowych, lekarzy, prawników, nauczycieli. Wyruszył z Krotoszyna 1 września 1939 roku. (...)
Wyzwolenie Auschwitz Doktor Bogdan Kolasiński z Krotoszyna - zmarł w 2014 roku w wieku 91 lat. Przeżył II wojnę światową i pobyt w hitlerowskim obozie. Został lekarzem, by ratować ludzkie życie. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, znajomi, pacjenci. Spoczął na (...)
Krotoszyn. Upamiętnili 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej [ZDJĘCIA] 1 września obchodziliśmy 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji władze samorządowe i przedstawiciele różnych organizacji złożyli kwiaty w miejscach pamięci. (...)
Chrzan – ostry, ale pełen smaku! Odwiedź Chrzan i weź udział w konkursie!
Przez kilka godzin nie będzie wody Sprawdź szczegóły
Jacek i Filip Śronek z medalami w Pucharze Polski Służb Mundurowych Gratulujemy!
Przewoźnik z powiatu krotoszyńskiego słono zapłaci Zniszczone opony i naruszenie przepisów socjalnych [ZDJĘCIA]