Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej.
Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Dziś - z okazji 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na krotoszyńskim cmentarzu przy Krzyżu Katyńskim odbył się apel pamięci.
W uroczystości wzięły udział władze samorządowe powiatu i gminy, delegacje organizacji społecznych, politycznych i kombatanckich, młodzież szkolna oraz harcerze - wskazują władze Krotoszyna.
Delegacje złożyły pod krzyżem wiązanki kwiatów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.