Chrzan zawiera bardzo dużo witaminy C, B i E, cukrów prostych, oraz potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, sodu i siarki. Posiada także glikozydy, które decydują o właściwościach leczniczych i przyprawowych. Świeże liście i korzenie chrzanu mają działanie bakterio-, wiruso-, i grzybobójcze.
Dodatek chrzanu do potraw pobudza wydzielanie soków trawiennych, wspomaga przemianę materii, poprawia pracę wątroby i nerek – podkreślają eksperci.
Chrzan warto stosować w kuchni także – ze względu na dużą zawartość witaminy C - w okresach grypowych, podczas spadku odporności. Spożywanie chrzanu jest wskazane podczas stanów zapalnych zatok i kaszlu.
Należy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na stany zapalne przewodu pokarmowego, schorzenia nerek czy marskość wątroby nie powinny go jeść.
JAK JEŚĆ CHRZAN?
Chrzan najlepiej spożywać, gdy jest świeżo utarty. Wtedy należy w kuchni uchylić okno i w lekkim przewiewie utrzeć go na tarce. Wyłożyć na sitko i przelać szybko gorącą wodą. Taki chrzan można użyć do przygotowania smacznych sosów na zimno lub na ciepło, czy dodać do ćwikły. Polecany jest do mięs wędzonych, szynki, czy tłustego mięsa wieprzowego. Chrzan jest wskazany jako dodatek do majonezów, jogurtu, sera białego, kapusty kwaszonej, ogórków, marchwi i wielu innych warzyw.Chrzan warto wykorzystywać także do przedłużania trwałości innych produktów.
Mięso, wędliny, masło, ser, jajka szczelnie owinięte czystymi liśćmi chrzanu zachowują dłużej świeżość, nie jełczeją i nie psują się, gdyż zawarte w liściach glikozydy siarkocyjnowe niszczą bakterie, wirusy i grzyby. Warto o tym pamiętać przy przewożeniu żywności w okresie letnim, kiedy panują wysokie temperatury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.