reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co zrobić, by go dostać?

Opublikowano:
Autor:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co zrobić, by go dostać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dzieckoDodatkowy zasiłek opiekuńczy – w wysokości 80 procent wynagrodzenia został wydłużony do 28 lutego 2020 roku.
reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Tak jak w poprzednich okresach,  świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub, gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to, nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy dziecko ma zapewnioną opiekę – np. w przypadku, gdy drugi rodzic jest bezrobotny lub korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. 

reklama

 

By otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 procent wynagrodzenia potrzebne jest oświadczenie rodzica. 

Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS – wskazuje Marlena Nowicka. 

 

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

  1. Rodzicom dzieci w wieku do 8 lat.
  2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:

  •  zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby niepełnosprawne uczęszczały,
  •  niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
  • ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Należy złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl. Z kolei osoby prowadzące własną firmę takie oświadczenie składają w ZUS-ie. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama