reklama

Epidemia koronawirusa wpływa na zęby

Opublikowano:
Autor:

Epidemia koronawirusa wpływa na zęby - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dzieckoBrak dbałości o stan uzębienia może zwiększać ryzyko zachorowalności na nowotwory. W związku z doniesieniami naukowców profilaktyka antynowotworowa powinna obejmować również prawidłową higienę jamy ustnej.
reklama

Obecność patologicznej flory bakteryjnej rozwijającej się w przypadku próchnicy i chorób przyzębia ma związek z wywoływaniem miejscowego oraz ogólnoustrojowego stanu zapalnego. Patogeny prowadzą do stanów zapalnych jamy ustnej, a w efekcie do rozprzestrzeniania się procesu na cały organizm pacjenta.

Infekcje i stany zapalne uważane są za jedną z przyczyn rozwoju różnych postaci raka, ponadto bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia zaostrzają przebieg miażdżycy, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także zwiększają ryzyko powikłań chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego i udar mózgu.

- W naszym gabinecie zauważam wzrost ilości przypadków nowotworów jamy ustnej. Często można by tego uniknąć, gdyby pacjenci przywiązywali większą wagę do profilaktyki - zauważa specjalista chirurg stomatolog lek. dent. Witold Siwek.

reklama

Pozostawione korzenie, ostre brzegi wypełnień, próchnica, parodontoza w łatwy sposób mogą stać się przyczyną inicjacji rozwoju nowotworu. Niestety, wyleczenie, w przypadku nowotworów jamy ustnej, jest bardzo trudne, a leczenie często okaleczające.

Specjalista podkreśla - palenie tytoniu, alkohol, zakażenia wirusem HPV, zakażenia grzybicze(często w przypadku nieprawidłowej higieny protez zębowych), dieta (bogata w rafinowane cukry i białą mąkę), nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz inne choroby jamy ustnej to główne czynniki rozwoju nowotworów.

Bardzo groźną chorobą jest leukoplakia, klasyfikowana w pewnym stadium jako stan przedrakowy.

Pierwsze objawy leukoplakii to jedynie biały nalot na błonie śluzowej jamy ustnej, którego nie da się w żaden sposób usunąć. Obserwuje się go przede wszystkim na policzkach. Powierzchnia zmian może być gładka lub nierówna. Ta druga forma częściej wykazuje tendencję do zezłośliwienia. Zmiana ta dotyka szczególnie palaczy - dodaje lek. dent. Witold Siwek.

reklama

Podkreśla, że dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Ponadto, wykonując chociażby podstawowe zdjęcie panoramiczne, możemy wykryć różne inne schorzenia np. torbiele, które również mogą osiągać duże rozmiary, będąc sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia - dodaje chirurg stomatolog. 

 

 

PODSTAWOWE ELEMENTY PROFILAKTYKI JAMY USTNEJ:

  • szczotkowanie zębów po głównych posiłkach, a przynajmniej dwa razy dziennie; równie częste używanie nitki dentystycznej,
  • regularne wizyty u stomatologa - raz na pół roku kontrolnie, leczenie próchnicy oraz profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej (tak często, jak jest to potrzebne),
  • leczenie wad zgryzu, a w przypadku ubytków zębowych - uzupełnienia protetyczne, dzięki czemu odtwarza się prawidłową funkcję żucia,
  • zdrowa dieta, która nie zawiera zbyt dużo cukrów, szczególnie prostych oraz sacharozy powszechnie obecnych w dużych ilościach w słodyczach; unikanie napojów gazowanych i używek; dieta lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały,
  • leczenie zaburzeń odżywiania i łaknienia (bulimia, anoreksja i inne) ma znaczenie dla zdrowia jamy ustnej.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama