Zarówno warzywne, jak i owocowe zupy pozwolą nam przetrwać wysokie temperatury. Te na bazie warzyw w zależności od upodobań można przygotowywać łagodne lub bardziej pikantne. Są nie tylko orzeźwiające, ale też bardzo odżywcze. Świetnie gaszą pragnienie i regenerują siły. Ich przygotowanie nie wymaga długiego stania przy kuchence i wielkich nakładów finansowych. Większość potrzebnych składników znajdziemy w przydomowym ogródku lub na pobliskim bazarze.
Klasyczny chłodnik:
Składniki:
- 1 litr kefiru lub maślanki
- pęczek botwinki
- pęczek rzodkiewek
- pęczek koperku
- pęczek szczypiorku
- 1 mały ogórek zielony
- 2 jajka ugotowane na twardo
- cukier
- pieprz
- sól
- sok z cytryny
Botwinkę dokładnie myję. Liście i łodygi kroję, a buraczki obieram i kroję w kostkę. Wkładam do garnka, zalewam małą ilością wody i gotuję około 15 minut z odrobiną soli. Obrane ogórki oraz rzodkiewkę kroję w niewielką kostkę (ewentualnie trę na tarce przez duże oczka). Zieleninę siekam. Do miski wkładam rzodkiewkę, ogórki, zieleninę oraz ugotowane buraczki (razem z wodą). Zalewam kefirem. Mieszam, doprawiam solą, pieprzem, sokiem z cytryny i cukrem. Chłodzę w lodówce 2-3 godziny. Przed podaniem na wylaną na talerze zupę układam ćwiartki lub połówki ugotowanych jajek, posypuję szczypiorkiem.
Chłodnik Ogórkowy
Składniki:
- 1 litr maślanki
- 8 średnich ogórków gruntowych
- ząbek czosnku
- pęczek koperku
- sól
- pieprz
- cukier
Umyte i obrane ogórki ścieram na tarce o grubych oczkach. Dodaję sól, pieprz i cukier. Zostawiam na 15 minut. Koperek siekam, dodaję maślankę, czosnek przeciśnięty przez praskę i ogórki. Doprawiam do smaku i wstawiam do lodówki na 2-3 godziny. Przed podaniem dekoruję ogórkami i koperkiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.