Pigwa pasuje nie tylko do herbaty!Jest też doskonałą bazą do syropów, dżemów i konfitur czy nalewek.
Jak nie pomylić pigwy z pigwowcem?
Pigwa a pigwowiec to zupełnie dwie różne rośliny, mylone często ze względu na podobne nazwy. Pigwa ma owoce dużo większe, wielkości zbliżonej do dużego jabłka czy gruszki. Skórka zazwyczaj jest woskowata, jakby pokryta lekkim meszkiem, nieco lepka. Owoc, jeśli dojrzały, nie powinien być bardzo twardy. Z kolei pigwowiec charakteryzuje się małymi, okrągłymi owocami, wielkości orzecha włoskiego. Skórka jest gładka, a sam owoc bardzo twardy. W smaku jest bardziej kwaśny niż pigwa.
Pigwowa „cytrynka”
Przygotowanie pigwy w roli „cytrynki” do herbaty nie wymaga wiele wysiłku. Owoce należy dokładnie umyć i wytrzeć. Nie obierać. Po oczyszczeniu z gniazd nasiennych, owoc należy pokroić w plastry lub kostkę (można to zrobić melakserem). Pokrojone owoce należy ułożyć warstwami w słoiczkach, przesypując każdą warstwą cukru. Odstawić, aż pigwa puści sok. Wówczas zakręcić słoik i pasteryzować około 15 minut od zagotowania. Używać do herbatki.
SOK Z PIGWY – PRZEPIS:
składniki:
- 1 kg owoców
wykonanie:
Umyte, wypestkowane i pokrojone drobno owoce (mogą być przetarte przez tarkę) zasypuję cukrem. Przekładam do słoika, zakręcam i odstawiam na dwa dni, co jakiś czas lekko potrząsając naczyniem. Odciskam sok przez gazę (najlepiej przepuścić owoce przez sokowirówkę lub wyciskarkę do owoców), zlewam go do wyparzonych słoiczków lub butelek, zakręcam i pasteryzuję około 10 minut.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.