reklama

[PORADY] Czym zastąpić cukier?

Opublikowano:
Autor:

[PORADY] Czym zastąpić cukier? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dzieckoWygląda jak cukier, smakuje jak cukier, a ma 40% mniej kalorii niż cukier.
reklama

Jest metabolizowany bez użycia insuliny, zapobiega próchnicy, poprawia mineralizację szkliwa, wspiera mikroflorę jelit oraz pomaga w trawieniu i wzmacnia odporność.

Mowa o ksylitolu, czyli naturalnym środku słodzącym, pozyskiwanym z kory brzozy.

I choć z wyglądu i smaku przypomina zwykły cukier, to – w przeciwieństwie do niego – ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, który może być stosowany nawet przez cukrzyków i osoby przestrzegające ścisłej diety.

Ksylitol jest polecany diabetykom, ponieważ ma bardzo niski indeks glikemiczny (9) i o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier. W dodatku – w przeciwieństwie do „białej śmierci” - jest metabolizowany bez udziału insuliny, dzięki czemu nie powoduje nagłych wzrostów poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo jest również prebiotykiem, czyli wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej w naszych jelitach.

reklama

Z racji tego, że ksylitol nie ulega fermentacji w jamie ustnej, to nie jest przekształcany przez bytujące tam bakterie w kwasy szkodliwie działające na nasze zęby. Ksylitol przywraca równowagę zasadowo-kwasową w ustach oraz przeciwdziała powstawaniu próchnicy i płytki nazębnej. Dodatkowo poprawia również mineralizację szkliwa i zapobiega suchości błony śluzowej jamy ustnej.

Ksylitol możemy używać tak, jak zwykły cukier – dodając do kawy czy herbaty, jak również słodzić nim desery, dodawać do ciast czy przetworów owocowych. I tym samym raczyć się słodkościami bez negatywnych konsekwencji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama