Przede wszystkim słoiki, do których będziemy wkładać ogórki oraz nakrętki musimy dokładnie umyć i wyparzyć. Ogórki, których będziemy używać do kiszenia również muszą zostać umyte. Najlepsze do kiszenia są ogórki nieduże, jędrne, nie całkiem dojrzałe i podłużne. Okrągłe po ukwaszeniu często robią się "puste" w środku. Warzywa na kiszonki muszą być świeże, bez plam i uszkodzeń.
Ogórki – przed włożeniem do słoika – warto lekko nakłuć widelcem. Jeżeli chcemy przyspieszyć proces kiszenia ogórków małosolnych – warto odciąć im końce. Dla lepszego smaku i przede wszystkim jędrności ogórków warto do słoika lub glinianego garnka, w którym będziemy kisić warzywa włożyć także liście winorośli i wiśni oraz gałązkę cząbru. Można także dodać liść dębu lub czarnej porzeczki.
Ogórki kiszone – przepis:
Składniki:ogórki (gruntowe, niezbyt duże)
czosnek (polski)
koper (najlepiej z łodygą)
świeży chrzan
opcjonalnie - liście czarnej porzeczki lub wiśni
sól do przetworów (kamienna)
Wykonanie:
Ogórki umyj, ułożyć pionowo i ściśle w słoikach (czystych, suchych). Czosnek i chrzan obierz. Do każdego litrowego słoika włoż po 2 - 3 ząbki czosnku, kawałek chrzanu, gałązkę kopru z łodygą oraz 2 liście czarnej porzeczki lub wiśni.
Przygotuj zalewę (potrzeba ok. 0,5 litra zalewy na 1 litrowy słoik): zagotuj odpowiednią do ilości słoików porcję wody. Wsyp sól do przetworów w ilości: 1 kopiasta łyżka soli na 1 litr wody.
Wrzątek wlej do przygotowanych słoików i natychmiast zakręć. Ogórki muszą być w całości zanurzone w zalewie. Zwróć uwagę, by przy zakręcaniu górna krawędź słoika i zakrętka były suche.
Gorące słoiki przykryj kocem na ok. 12 godzin, co zapewni dobre zawekowanie. Później odstaw je do piwnicy (lub ciemnego, chłodnego miejsca).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.