reklama

105. rocznica wyzwolenia Kobylina [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

105. rocznica wyzwolenia Kobylina [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
54
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura3 stycznia 1919 roku Kobylin odzyskał niepodległość. Z okazji 105.rocznicy tego wydarzenia w Kobylinie odbyły się uroczyste obchody.
reklama

Powstanie Wielkopolskie uznawane jest za nasz jedyny - tak wielki - zwycięski niepodległościowy zryw. To właśnie dzięki tej insurekcji udało się wyzwolić spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. 

105 lata temu, 27 grudnia 1918 roku, Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Do walki stanęli także mieszkańcy Kobylina, dzięki czemu 3 stycznia 1919 roku Kobylin odzyskał niepodległość i po 126 latach pruskiej niewoli w mieście znów pojawiły się biało - czerwone flagi. 

Pamięć o wydarzeniach i bohaterach, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę jest bardzo ważna. To ofiarności i bohaterstwu Powstańców zawdzięczamy prawo bycia Polakami. 3 stycznia 1919 roku Kobylin został wyzwolony. Na kobylińskim Ratuszu po 124 latach pruskiej niewoli, upokorzeń i brutalnej germanizacji załopotała biało – czerwona flaga. W ślad za nią całe miasto ozdobiły polskie flagi i symbole narodowe. Miasto ogarnęła wielka radość. Byliśmy znów u siebie, a z ust mieszkańców brzmiało zgodnym chórem słowo WOLNOŚĆ - podkreślają władze Kobylina.

reklama

Z okazji 105. rocznicy tego wydarzenia w Kobylinie odbyły się uroczyste obchody. 

Uroczystości rozpoczęły się przed Urzędem Miejskim w Kobylinie, skąd uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik "Poległym i Pomordowanym Za Ojczyznę i Wolność", gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie - w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury - uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu Małym - zaprezentowali program artystyczny z okazji 105. rocznicy wyzwolenia Kobylina. 

W uroczystościach udział wzięli burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylinie Piotr Chlebowski, Skarbnik Gminy Barbara Sławińska, Sekretarz Gminy Mirosław Sikora, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Anita Danielczyk, radni Rady Miejskiej w Kobylinie, przedstawiciele Powiatu Krotoszyńskiego: starosta Stanisław Szczotka, przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta, członek Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego Wiesław Popiołek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anna Rowicka, dyrektor Biblioteki w Kobylinie Aldona Kordus, dyrektor Kobylińskiego Muzeum Leszek Ostojski, prezes Kobylińskiego Towarzystwa Kulturalnego Teresa Bukowska oraz pozostałe delegacje, sołtysi, dyrektorzy gminnych szkół wraz z uczniami - wyliczają władze gminy.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama