Danuta Chlupowa mieszka w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego - na Zaolziu.
Jak się znalazłam w tym miejscu? Znikąd się nie przyprowadziłam, mieszkam na Zaolziu od urodzenia, podobnie jak moi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. To był dawniej jeden Śląsk Cieszyński - podzielony został po I wojnie światowej pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Pomimo, że od podziału minęło sto lat, po czeskiej stronie nadal mieszka licząca kilkadziesiąt tysięcy osób, bardzo aktywna polska mniejszość narodowa. Zaliczam się do niej - mówi Danuta Chlupowa.
Autorka wydała w Polsce już cztery powieści obyczajowe z tłem historycznym.
„Blizna”, „Trzecia terapia” i „Organista z martwej wsi” zostały wydane w Gdyni - pod czeską wersją mojego nazwiska Danuta Chlupová. „Blizna” została w 2017 roku laureatką konkursu Literacki Debiut Roku. To powieść osnuta na wojennej tragedii małej wioski, w pobliżu której mieszkam, tragedii, która bezpośrednio dotyczyła moich przodków - wskazuje autorka.
Krotoszyński wątek w "Podróży w niechciane"
Pod koniec marca ukazała się czwarta książka Danuty Chlupowej - "Podróż w niechciane". Fabuła powieści w dużej części dotyczy Krotoszyna w latach wojennych i porusza m.in. historię zbombardowanego w Kole pociągu ewakuacyjnego z Krotoszyna oraz dalsze losy podróżujących nim krotoszynian.
W Krotoszynie mieszka główna żeńska bohaterka powieści, Bogusława Brzezińska. Wraz z wybuchem wojny ewakuuje się na wschód pociągiem, który został później zbombardowany w Kole. W zbeletryzowany sposób, łącząc fikcję z faktami historycznymi i wspomnieniami świadków historii, przedstawiłam tragedię krotoszyńskich rodzin i ich wojenną tułaczkę. W powieści pojawiają się także inne wydarzenia z historii miasta - m.in. wysiedlanie niewygodnych dla nazistów rodzin i ich wywózka do Generalnego Gubernatorstwa, zniemczanie miasta, niszczenie polskich pomników - obrazuje autorka "Podróży w niechciane".
Spotkanie autorskie z Danutą Chlupową
Autorka dwa razy odwiedziła Krotoszyn, by zebrać materiały do swojej książki. Drugi tom tej powieści ukaże się jesienią i ponownie znajdą się w nim rozdziały dotyczące Krotoszyna.
Pisząc tę - opartą na faktach - powieść dwukrotnie odwiedziłam Krotoszyn i odbyłam konsultacje z dyrektorem muzeum, panem Piotrem Mikołajczykiem, korzystałam z publikacji udostępnionych przez krotoszyńską bibliotekę oraz Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej - wskazuje Danuta Chlupowa.
Książkę jest już dostępna w księgarniach - zarówno stacjonarnych i internetowych.
Danuta Chlupowa planuje także przyjechać do Krotoszyna, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie. Jego termin jest nadal uzgadniany, ale autorka "Podróży w niechciane" ma nadzieję, że będzie miało to miejsce jeszcze przed wakacjami.
W książce staram się pokazać, jak „wielka historia” wpływa na życie zwykłych rodzin i jaki wpływ miała na różne środowiska. Bogusia z Krotoszyna, żona pocztowca i matka małej dziewczynki oraz Florian z Drogomyśla na Śląsku Cieszyńskim, pracownik Państwowego Stada Ogierów, to główni, lecz nie jedyni bohaterowie tej powieści o wojennych ewakuacjach, tułaczkach, próbach normalnego życia w nienormalnych czasach, o przyjaźni, miłości, solidarnej pomocy - podkreśla Danuta Chlupowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.