1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji władze samorządowe gminy Krotoszyn i powiatu, delegacje społeczne i kombatanckie oraz młodzież i harcerze złożyli kwiaty pod miejscami ich pamięci. Kwiaty złożono pod Pomnikiem upamiętniającym żołnierzy oddziału partyzanckiego ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bory” w Benicach, pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych na Skwerku Żołnierzy Wyklętych w Parku Dworcowym w Krotoszynie, pod pomnikiem poległych w bitwie pod Benicami w 1946 roku na cmentarzu w Krotoszynie oraz pod Tablicą Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego przy ul. Sienkiewicza.
Wieczorem w krotoszyńskim muzeum odbyła się XI Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Daniel Szczepaniak przybliżył uczestnikom tematykę „Współpracowników oddziałów podziemia niepodległościowego na przykładzie formacji partyzanckich „Bora” i „Cienia” w latach 1945–1947, a dyrektor muzeum Piotr Mikołajczyk opowiedział o zeszłorocznych poszukiwaniach miejsca pochówku żołnierzy poległych pod Benicami w 1946 roku. O część artystyczną wydarzenia zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Orpiszewie pod kierunkiem Elżbiety Rogowskiej i Ilony Olejnik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.