reklama

Majątki wielkopolskie w powiecie krotoszyńskim - spotkanie z autorem [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Majątki wielkopolskie w powiecie krotoszyńskim - spotkanie z autorem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Majątki wielkopolskie, powiat krotoszyński” - to najnowsza publikacja wydana przez Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Dziesiąty tom serii napisany został przez pleszewianina - Stanisława Małyszkę. W muzeum regionalnym w Krotoszynie odbędzie się promocja książki i spotkanie z autorem.
reklama

Światło dzienne ujrzał najnowszy tom z serii "Majątki wielkopolskie". Dziesiąta już część poświęcona została powiatowi krotoszyńskiemu. 

Autorem wspomnianej publikacji jest pleszewianin, Stanisław Małyszko, który napisał już wcześniej trzy inne części z serii - w tym oczywiście m.in. "Majątki wielkopolskie, powiat pleszewski".

„Majątki wielkopolskie, powiat krotoszyński”

Jak zaznacza sam autor publikacji, prace nad najnowszym tomem - związanym z powiatem krotoszyńskim - zakończyły się de facto już dawno temu.

- Faktycznie zakończyłem podstawowe prace przy badaniach i pisaniu tego tomu ponad 10 lat temu. Jakoś tak się składało, że faktycznie ujrzał światło dzienne dopiero teraz. Tylko się cieszyć w tych trudnych czasach - opisuje Stanisław Małyszko.

reklama

Jak zaznacza autor nowy tom - wydany w formacie A4, na kredowym papierze dotyczy nie tylko obecnego powiatu krotoszyńskiego, ale także gminy Pogorzela.

- Co było tego powodem, o tym we wstępie od redakcji napisał prof. Jan Skuratowicz. Ja musiałem  dodatkowo zająć się pięknymi terenami Pogorzeli, których wcześniej zbytnio nie znałem dobrze. Tom zawiera 356 zdjęć zarówno archiwalnych jak i współczesnych, prawie setkę fragmentów map, głównie dziewiętnastowiecznych, grubo, grubo ponad sto rysunków. Roboty trochę było. Dużo historii, faktów, nazwisk, zdarzeń, pięknych budynków, dworów, pałaców, parków i folwarków. Świat, który powoli znika. Cieszę się, że mogłem od połowy lat 80. XX wieku brać udział w programach badawczych, które prowadziło Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na dziesięć tomów tej serii w czterech przysłowiowo maczałem palce - opisuje Stanisław Małyszko.

reklama

Jak zaznacza, obecna publikacja - jest jego ostatnią z serii. 

- Dziękuję koleżeństwu z Muzeum Narodowego w Szreniawie za wieloletnią współpracę i życzliwość. Kilka osób, które zaczynały badania pożegnało się już z tym światem. Sprawami wydawniczo-redakcyjnymi przez te lata zajmowała się Maria Andrzejewska. Jest to już mój ostatni tom „Majątków”. Wszystko się kiedyś kończy. Wiem, że ta seria cieszy się zainteresowaniem czytelników i kręgów naukowych w krajach europejskich i zamorskich. Dlatego też, dość długie moje „Słowo od autora” jest w czterech językach. Mam nadzieję, że troszeczkę przyczyni się to do lepszego poznania polskich krain w dalszym świecie - komentuje autor.

reklama

Jak dodaje na koniec, wszelkimi sprawami związanymi z samą publikacją zajmuje się Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie.

Spotkanie autorskie w Krotoszynie

W czwartek, 9 czerwca 2022 r. w muzeum regionalnym w Krotoszynie odbędzie się promocja książki "Majątki wielkopolskie, tom X, powiat krotoszyński" i spotkanie z autorem.

Początek wydarzenia o godzinie 18:00. Podczas spotkania wystąpi prof. dr. hab. Jan Skuratowicz - redaktor naukowy serii „Dawne budownictwo folwarczne” następnie odbędzie się prelekcja Stanisława Małyszko, a po niej uczestnicy spotkania będą mieli okazję zakupić publikację po promocyjnej cenie i zdobyć autograf autora. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama