reklama

Pomysł na domowe sushi Moniki Grząki z Krotoszyna

Opublikowano:
Autor:

Pomysł na domowe sushi Moniki Grząki z Krotoszyna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Do urozmaicenia codziennego menu tym razem zachęca naszych czytelników Monika Grząka. Na co dzień pracuje jako główna księgowa w komendzie straży pożarnej w Krotoszynie.

Jak przekonuje, przygotowanie sushi wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowane, choć wymaga pewnej wprawy w klejeniu ryżu i jego formowaniu. - Sushi najłatwiej przygotowywać za pomocą maty bambusowej. Sushi to rodzaj żywej, wciąż doskonalącej się kultury, która dopuszcza eksperymentowanie. Można je zawinąć w prosciutto, z pieczoną wołowiną i marchewką lub na słodko – jako sushi owocowe. Ja osobiście najbardziej lubię grube, rolowane sushi futo maki sushi przygotowane z całego listka nori z 2 do 4 rodzajami nadzienia – wyjaśnia Monika Grząka. Zaznacza, że składniki do wykonania potrawy można bez problemu dostać w marketach. Listki alg nori są wszechstronne w zastosowaniu i posiadają wyjątkowe właściwości odżywcze. Monika Grząka, jak mówi, bardzo lubi gotować i chętnie sięga po receptury proponowane przez Jamiego Olivera. - Lubię proste i szybkie dania, które dzięki połączeniu kilku różnych smaków są bardzo wykwintne.Składniki:1/2 kg ryżu – najlepiej specjalnego do sushi

listki alg nori

nadzienie według uznania: np. pokrojona w paski papryka czerwona i żółta, ogórek, łosoś wędzony

pasta wasabi (ostra pasta przypominająca tradycyjny chrzan)Sos do ryżu (1/2 kg ryżu): 7 łyżek octu ryżowego 1 łyżka sosu sojowego do 3 łyżek cukruWykonanie:Ryż gotujemy na godzinę przed przygotowywaniem sushi. Należy go bardzo starannie wypłukać i odsączyć. Odsączony ryż zalewamy wodą (szklanka ryżu na 1/2 szklanki wody). Doprowadzić do wrzenia, a potem gotować jeszcze 10 min na mniejszym gazie pod przykryciem. Na następne 10 – 15 min zostawiamy ryż, aby dojrzał na wyłączonym gazie. W tym czasie nie zdejmujemy pokrywki. Z podanych składników przygotowujemy sos, którym polewamy letni ryż i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką i studzimy do temperatury pokojowej. Kładziemy listek nori na środku maty bambusowej. Układamy ryż na środku listka nori, pozostawiając marginesy i nakładamy wybrane składniki. Zawijamy w taki sposób, aby listki nori zamknęły ryż i składniki w środku rulonu, natomiast mata bambusowa musi pozostać na zewnątrz. Całość kroimy na 7 równych części. Przygotowane sushi jemy (niekoniecznie pałeczkami), mocząc w sosie sojowym (należy zadbać, aby każda osoba miała swoją malutką miseczkę z sosem sojowym), dodając delikatnie pasty wasabi i zagryzając marynowanym imbirem (pasta wasabi i imbir mogą być podane na wspólnej tacy).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE