Śmigus – dyngus jest dniem, w którym trudno uniknąć oblania wodą. W tradycji ludowej przyjęło się, że jeżeli dziewczyna choć raz zostanie zmoczona, to ma większe szanse znalezienia męża. Lany poniedziałek nie jest jedynym ludowym zwyczajem, który na stałe zagościł w wielkanocnej tradycji.
Nasze babcie i prababcie, jeszcze przed świętami zabierały się za porządki. Sprzątały nie tylko po to, by dom lśnił czystością. W tradycji ludowej wielkie porządki miały symbolizować także wymiatanie zimy, a wraz z nią zła i chorób.
Duże znaczenie miały także palmy – Rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin i porzeczek ozdabiało się piórkami, wstążkami i ziołami. W tradycji ludowej poświęconymi palemkami biło się lekko domowników, by zapewnić im szczęście przez cały rok. Włożone do wazonu miały chronić mieszkańców przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów, a połknięcie bazi miało zapewnić zdrowie i bogactwo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.