Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, powstaje w wyniku niecałkowitego spalania materiałów palnych. Jest lżejszy od powietrza, więc gromadzi się głównie pod sufitem. Czad nazywany jest cichym zabójcą ze względu na to, że jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć – informuje Tomasz Patryas, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
Strażacy podkreślają, że w takim przypadku życie może nam uratować czujka tlenku węgla.
Aby zapobiec zatruciom, a nawet śmierci powinniśmy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Czujka poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmierny z korzyściami które możemy osiągnąć! - wskazuje Tomasz Patryas.
SULMIERZYCE - CZUJKI DLA MIESZKAŃCÓW
Zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą tlenek węgla – Marcin Ptak i Kamil Łopuszyński postanowili kupić czujki i rozdać je mieszkańcom Sulmierzyc.Radni z Sulmierzyc zakupili w sumie 18 czujek tlenku węgla, które rozdali mieszkańcom miasta. Do akcji włączyła się również firma „PARTNER”- Zdzisław Adamczewski z Krotoszyna.
Mamy nadzieję, że akcja ta spotka się pozytywnym odbiorem i będzie początkiem jej rozszerzenia w kolejnych latach – podkreślają organizatorzy akcji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.