Polonez – ma szansę znaleźć się na liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. W tym roku, z inicjatywy Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Festiwali przy UNESCO) oraz Instytutu Muzyki i Tańca Baletu Dworskiego Cracovia Danza, rozpoczęły się starania o taki wpis.
Warto przypomnieć, że na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 2018 roku znajduje się już krakowskie szopkarstwo. Teraz jest szansa, żeby dołączył i polonez - jeden z najbardziej znanych polskich tańców figurowych.
Polonez. Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Polonez sześć lat temu został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego razem z czterema innymi tańcami narodowymi: mazurem, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem.Żeby znaleźć się na liście międzynarodowej musiał zostać umieszczony na liście krajowej ponownie, tym razem jako osobna pozycja. I tak się stało. Wpis otworzył drogę do starań o miejsce na liście międzynarodowej. Według przewidywań miałoby to nastąpić pod koniec przyszłego roku.
Do czasu jego uzyskania eksperci będą obserwować, sprawdzać i oglądać jak promowany jest ten taniec, czy jest faktycznie tańcem, o którym się pamięta i go tańczy. Obecnie trwa przygotowywanie wniosku o wpis, za co odpowiada Romana Agnel - dyrektor Baletu Cracovia Danza.
Polonez. Wklejaj swoje filmy
Akcja jest ogólnopolska, ale ważną rolę odegra Kraków. Stolica Małopolski stawia na tradycję i dziedzictwo, więc nic dziwnego, że polonez jest częścią wielu miejskich uroczystości. W Krakowie rozpoczęło działalność koło polonezowe, na FB działa grupa „Polonez łączy” a zainteresowani znajdą tam informacje o przebiegu akcji wpisu, można też wklejać swoje filmy i wydarzenia związane z tym tańcem. I jeszcze jedno.Na liście krajowej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajduje się już kilkadziesiąt pozycji, w tym również kilka z naszego regionu. Są to m.in. uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce, tradycje kulturowe Biskupizny, Bambrów Poznańskich oraz weselne z Szamotuł i okolic.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.