reklama

Uczą się tworzyć snutki golińskie. Warsztaty w krotoszyńskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uczą się tworzyć snutki golińskie. Warsztaty w krotoszyńskiej bibliotece [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaGrupa miłośników sztuki ludowej od czerwca uczy się snutki golińskiej. Cykl warsztatów hafciarskich zorganizowała krotoszyńska biblioteka publiczna, w ramach projektu "Tu jest moje miejsce".
reklama

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera na realizację przedsięwzięcia pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty są - jak podkreślają pracownicy książnicy - nie tylko okazją do nauki, ale również do integracji i kreatywnego spędzenia wolnego czasu.

Snutka golińska to rodzaj haftu ludowego powstały i rozwijający się prawdopodobnie od połowy XIX wieku na terenie całej Wielkopolski, z charakterystycznymi motywami ażurowymi powstałymi poprzez wycięcie zbędnego materiału po ukończeniu haftowania. Nazwa haftu pochodzi od sposobu jego wykonywania, a dokładniej od najistotniejszej czynności podczas pracy - nasnuwania - opisuje Marcin Laska z biblioteki.

Snutka jest popularna przede wszystkim w sąsiednim powiecie jarocińskim. Wielkie zasługi w jej zachowaniu i rozpropagowaniu, gdy ręcznie wykonywane hafty zaczęły być wypierane przez produkty maszynowe, miała przedwojenna właścicielka majątku w Golinie pod Jarocinem - Helena Moszczeńska. Obecnie jest ona patronką miejscowej  szkoły. Natomiast, dzięki staraniom podejmowanym przez mieszkańców wioski - snutka została wpisana dwa lata temu na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. 

reklama

Wykonywania snutki na warsztatach krotoszyńskiej bibliotece uczą: Jolanta Łukaszewska z Goliny, która tym haftem zajmuje się od 25 lat i za jego propagowanie otrzymała Odznakę Honorową od Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Zofia Talarowska, która od 35 lat haftuje snutkami i uczy kolejne pokolenia. Odbyły się już trzy spotkania, podczas których uczestnicy nie tylko nabywają umiejętności wykonywania haftu, ale także poznają historię życia jej propagatorki - Heleny Moszczeńskiej.

Nabieramy wprawy, idzie nam coraz lepiej, tym bardziej, że mamy wsparcie u najlepszych hafciarek - komentują pracownicy biblioteki. 

Grupa 15 osób będzie pracowała nad haftem do końca września.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama