Dla fanów kryminałów, a szczególnie kryminałów retro, krotoszyńska biblioteka ma propozycję spotkania z Grzegorzem Skorupskim, autorem powieści, których głównym bohaterem jest prokurator Adam Karski.
Grzegorz Skorupski jest człowiekiem tak niejednoznacznym, jak różne są jego gusta muzyczne: Black Sabbath, Primus, Sade, Lacrimosa, Pink Floyd, Godsmack, Killer Be Killed. W swoim dorobku ma trzy powieści: „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci” i „Dom pod czerwonym dębem”.
Co łączy tajemnicze zbrodnie popełnione w Gostyniu i opisane w powieściach z Krotoszynem? Nad tym będą zastanawiać się uczestnicy spotkania autorskiego - pierwszego w tym roku w krotoszyńskiej bibliotece. Zaplanowano je na 17 lutego, o godz. 18.00 w sali „Arkady” na parterze.
Kim jest Grzegorz Skorupski?
Grzegorz Skorupski - urodzony w 1969 roku - to absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Obecny wiceburmistrz Gostynia. Autor artykułów, książek historycznych i beletrystycznych.Jego książki zdecydowanie wychodzą poza schemat powieści kryminalnych. Oprócz typowych dla tego gatunku wątków związanych ze zbrodnią, pojawiają się odniesienia do problemów, które zawsze pozostają aktualne. Duże znaczenie ma też tworzony w sposób mistrzowski nastrój i plastyczność opisu, który powoduje, że czytając kryminały retro Skorupskiego, niezauważalnie odpływamy w stworzony przez niego świat.
Powieści Grzegorza Skorupskiego już zyskały uznanie - w 2018 r. książkę "Smak błękitu" wyróżniono w konkursie na najlepszą miejską powieść kryminalną w Pile, a w 2019 r. - zajął III miejsce w konkursie „Stulecie polskiego kryminału”- w kategorii kryminał 100 lat temu.
O czym będzie można porozmawiać z Grzegorzem Skorupskim?
Podczas spotkania w Krotoszynie, autor będzie mówił o swoich powieściach:
- „Smak błękitu” - Ciche miasteczko pogrążone w sennej mgle, dekadencka poezja i bezwzględny morderca. Jest deszczowa jesień. Do wybuchu Wielkiej Wojny pozostały trzy lata. Do małego prowincjonalnego miasteczka przyjeżdża prokurator Adam Karski, by objąć stanowisko asystenta sądowego. Nie zdaje sobie sprawy, że wplątuje się w niebezpieczną grę. Czy śmierć jego poprzednika była naturalna, a pewne zdarzenia tylko jemu wydają się tajemnicze?
- „Dłonie śmierci” - Jest rok 1920. Gostyniem wstrząsa fala perwersyjnych morderstw. Czy kryje się za nią seryjny morderca? A może klucz do zagadki znajduje się w twórczości genialnego poety samobójcy? Adam Karski staje przed niezwykle trudnym zadaniem.
- „Dom pod czerwonym dębem” -Jest burzliwy wieczór 1930 roku. Zygmunt Korniłowski, członek BBWR, biznesman i hedonista, urządza kolację, na której ma ogłosić pewną decyzję. Nie wie, że tej kolacji już nie przeżyje… Morderca rozpoczął już bowiem swoje dzieło. Wie też, że jego przeciwnikiem będzie sam Adam Karski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.