reklama

Osada i młyn nad malowniczą rzeką Wełną. Urzekające miejsce zaledwie 2 godziny drogi od Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Osada i młyn nad malowniczą rzeką Wełną. Urzekające miejsce zaledwie 2 godziny drogi od Krotoszyna [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Na weekendZaledwie 2 godziny drogi od Krotoszyna, w Jaraczu nad malowniczą rzeką Wełną, znajduje się unikatowe Muzeum Młynarstwa - z wiatrakami i młynem wodnym z przełomu wieków. To idealna propozycja na weekendowy wypad dla miłośników historii i entuzjastów dawnego rzemiosła.
reklama

Muzeum Młynarstwa w Jaraczu znajduje się około 40 kilometrów od Poznania, przy drodze krajowej nr 11 prowadzącej w stronę Piły. To właśnie w Jaraczu znajduje się końcowy odcinek rezerwatu przyrody „Wełna”, obejmującego 3,5 kilometra rzeki o wartkim nurcie, z roślinnością i fauną typową dla karpackich potoków.

Czytaj dalej pod mapą ↓

Zabytkowa osada młyńska w Jaraczu

Młyn w Jaraczu był niegdyś jednym z licznych młynów wodnych zbudowanych na dopływach Warty, napędzanych kołem wodnym. Obecnie mieści się tu Muzeum Młynarstwa, a w skład zabytkowej osady młyńskiej, tworzącej muzeum, wchodzą:

reklama

  • młyn wodny z przełomu XIX i XX wieku wraz z zespołem kanałów młynówki,
  • młyn wietrzny - wiatrak koźlak z końca XVIII wieku,
  • młyn wietrzny - wiatrak turbinowy z połowy XX wieku,
  • stajnia przymłyńska z XIX wieku,
  • dom mieszkalny z XIX wieku.


Pokaz pracy wiatraka z wykorzystaniem wiatru

W zabytkowym budynku młyna wodnego odwiedzający mogą zobaczyć ekspozycję poświęconą przemysłowej technice młynarskiej, ukazującą pełny proces przemiału zboża na mąkę. Prezentowane tam maszyny i urządzenia pochodzą z lat 20. XX wieku. Dodatkowo wystawione są modele młynów wodnych oraz drobny sprzęt pomocniczy, używany niegdyś w codziennej pracy młynarzy.

Kolejnym z młynów znajdujących się na terenie Muzeum Młynarstwa w Jaraczu jest wiatrak z końca XVIII wieku, przeniesiony ze wsi Czacz w gminie Śmigiel. Jest to tzw. koźlak – najpopularniejszy niegdyś typ wiatraka w naszym regionie. Jedną z największych atrakcji muzeum są regularnie organizowane pokazy pracy wiatraka, podczas których wykorzystywana jest naturalna siła wiatru.

reklama

Ekspozycja w dawnej stajni i wystawa w „Domu Młynarza” w Jaraczu

Z kolei w budynku dawnej stajni na zwiedzających czeka ekspozycja poświęcona tradycyjnemu przetwórstwu zboża. Można tu zobaczyć żarna, stępy, śrutowniki do zboża napędzane ręcznie lub za pomocą kieratu, a także mechaniczny śrutownik wyprodukowany przez Zakłady H. Cegielskiego w Poznaniu.

W „Domu Młynarza” zwiedzający mogą podziwiać wystawę pt. „Kolekcja modeli wiatraków inż. Feliksa Klaczyńskiego”, która prezentuje unikalny zbiór ponad czterdziestu modeli wiatraków z całej Polski. Na terenie muzeum znajdują się również urządzenia wykorzystywane do napędu młynów, w tym silniki elektryczne i gazowe oraz maszyny parowe.

reklama

Muzeum w Jaraczu to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych

Muzeum Młynarstwa w Jaraczu jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wieczory poetyckie i plenery plastyczne. Do najważniejszych z nich należą:

  • Marzanna - impreza o charakterze rodzinnym nawiązująca do tradycji żegnania zimy  i witania wiosny,
  • Festyn Młynarski - impreza edukacyjno- rekreacyjna prezentująca dawne młynarstwo oraz kulturę wsi polskiej,
  • Spotkania Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych - odczyty i prezentacje przygotowane przez pasjonatów, kolekcjonerów, budowniczych, muzealników i naukowców zainteresowanych dawnym młynarstwem.
 

Kiedy można zwiedzać Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza do odwiedzin przez cały rok:

  • w sezonie zimowym (02.11 - 31.03): wtorek - piątek w godz. 9.00 - 15.00, sobota - niedziela w godz. 11.00 - 15.00
  • w sezonie letnim (02.04 - 31.10): wtorek - sobota w godz. 9.00 - 16.00, niedziela w godz. 11.00 - 17.00
 

reklama

Ile kosztują bilety do muzeum w Jaraczu?

Koszt wejścia do muzeum nie jest wygórowany: 

  •  Bilet normalny: 8 zł
  •  Bilet ulgowy: 6 zł
  •  Bilet spacerowy: 3 zł
  •  Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe + dzieci): 16 zł
  •  Przewodnik: 50 zł (plus bilet wstępu)
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo