Zamknij

Krotoszyn - Kobierno. Ścieżka rowerowa nie będzie oświetlona

12:21, 13.03.2018 | M.P
REKLAMA
Skomentuj

Piesi i rowerzyści boją się poruszać nocą i po zmroku nieoświetloną ścieżką z Krotoszyna do Kobierna.

Niemal 900 tysięcy złotych kosztowała budowa ścieżki pieszo – rowerowej prowadzącej od ulicy Mahle w Krotoszynie do Kobierna. Inwestycję wykonywało koźmińskie przedsiębiorstwo „Brukarstwo Kasprzak”, a 85% kosztów pochodziło z Unii z programu WRPO. Na ponad 1,5 kilometrowym odcinku wymieniono kanalizację, wybudowano ciąg pieszo – rowerowy i zjazdy do lasu. Kilka miesięcy temu prace zakończono i ze ścieżki zaczęli korzystać zarówno piesi jak i cykliści. Ale tylko w dzień.

- W nocy nic tam nie widać. To teren niezabudowany, prowadzi przez las. Nie ma żadnego oświetlenia, więc nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tam biegał, chodził z kijkami czy jeździł na rowerze po zmroku – alarmują mieszkańcy miasta.

I pytają. - Po co ktoś decyduje się na budowę ścieżki przez las, jak nie chce lamp zamontować?

Powiat odsyła do gminy

Okazuje się, że władze powiatu – czyli zarządca ścieżki – może i chciałyby ją oświetlić, ale nie za swoje pieniądze.

- Za oświetlenie odpowiada miasto – wskazuje Stanisław Szczotka, starosta.

Co irytuje Michała Kurka, naczelnika wydziału gospodarki komunalnej w krotoszyńskim magistracie.

- Powiat jest biegły jeżeli chodzi o nas, szybko odsyła i wie do kogo – denerwuje się urzędnik.

Potwierdza jednak, że do obowiązków gminy należy oświetlenie. - Jeżeli chodzi o kwestię oświetlenia jest to zadanie własne gminy, bez względu na to, czy jest to droga gminna, powiatowa czy krajowa – przyznaje.

Ścieżka nie będzie oświetlona

Nie oznacza to jednak, że miasto planuje się z tego zadania w najbliższym czasie wywiązać. Są, jak mówi urzędnik, ważniejsze miejsca do oświetlenia, niż ścieżka w środku lasu.

- Mamy rozbudowujące się osiedla, na których jest dużo nowych domów i jest potrzeba budowania oświetlenia. Przy tej ścieżce oświetlenie jest do końca miasta i od wjazdu do Kobierna także są lampy. Oświetlenia nie ma jedynie w lesie – mówi Michał Kurek.

I dodaje. - Może kiedyś nadejdzie moment, że i tam będzie oświetlenie. Ale na razie skupiamy się na terenach zabudowanych, gdzie jest duże zagęszczenie domostw.

(M.P)
REKLAMA

Komentarze (3)

ChachalnianinChachalnianin

0 0

A co z oświetleniem i poszerzeniem ścieżki na Chachalnię? 10:55, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

0 0

Moze lampy fotowoltaniczne , nie ktore gminy je montuja 19:19, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 1

To jest chore ścieżka Koźmin-Czarnysad też bez lamp budowana przez GDDKIA w Poznaniu przy trasie krajowej nr.15 a w mieście lampa przy lampie np.wjazd do Koźmina od strony Jarocina szkoda słów....... 17:23, 15.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone