Zamknij

Krotoszyn. MZK wprowadza nowe bilety i ulgi

12:51, 14.05.2018 | M.P
REKLAMA
Skomentuj

Nowe grupy uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, bilety wielomiesięczne, darmowe przejazdy w wakacje – MZK w Krotoszynie wprowadził bonusy dla podróżnych.

Do tej pory zasłużeni honorowi dawcy krwi, służby mundurowe, dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem oraz ich opiekunowie lub przewodnicy, a także opiekunowie towarzyszący w podróży niepełnosprawnym płacili za przejazd autobusami MZK w Krotoszynie 22% ceny biletu podstawowego. Teraz mogą jeździć za darmo.

- Do tej pory mieli zniżki na poziomie 78%. Po sugestiach, chociażby radnych, zakwalifikowaliśmy te grupy do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta i gminy Krotoszyn – wskazuje Michał Kurek, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w krotoszyńskim magistracie.

 

To kwota, którą udźwigną

Według wyliczeń urzędników – bezpłatne przejazdy wymienionych grup społecznych będą kosztować gminę około 5 – 6 tysięcy złotych rocznie.

- MZK co roku dostaje z budżetu około 1 mln 300 tys. zł dotacji, więc te dodatkowe kilka tysięcy to nie jest kwota, którą nie bylibyśmy w stanie udźwignąć – podkreśla urzędnik.

Bilety wielomiesięczne

Kolejną nowością funkcjonującą od początku maja są bilety wielomiesięczne – dwu, trzy, cztero, pięcio lub sześciomiesięczne.

- To ułatwienie głównie dla młodzieży szkolnej, żeby nie musiała chodzić co miesiąc po bilet miesięczny, a kupić np. taki na trzy czy cztery miesiące do przerwy wakacyjnej – wskazuje Michał Kurek.

Koszt zakupu biletu wielomiesięcznego to wielokrotność ceny tego miesięcznego (normalny miesięczny bilet w strefie miejskiej kosztuje 70 złotych).

Im dłużej, tym taniej?

Zdaniem Ryszarda Łopaczyka bilety wielomiesięczne powinny jednak kosztować stosunkowo mniej niż bilety miesięczne.

– Rzeczą uzasadnioną byłoby wprowadzenie pewnej ulgi przy zakupie biletów na kilka miesięcy. Jak ktoś kupuje bilet na dłuższy okres, to pieniądze trafiają do MZK od razu i taka ulga byłaby zachętą – wskazuje radny miejski z Krotoszyna.

Z tym nie zgadza się jednak Michał Kurek, podkreślając, że władze miasta – poprzez wprowadzenie biletów wielomiesięcznych – nie liczą na pozyskanie nowych klientów.

- Z biletów miesięcznych korzysta głównie młodzież szkolna. Oni i tak ten bilet kupią, a wprowadzenie możliwości zakupu na kilka miesięcy jest tylko ułatwieniem organizacyjnym – podkreśla urzędnik.

Skończyłeś 65 lat? Pojedziesz za darmo

Na zmianach wprowadzonych przez MZK skorzystają także seniorzy. Także ci pracujący. Miejski Zakład Komunikacji w Krotoszynie obniżył bowiem wiek osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.

- Wprowadzamy bezpłatne przejazdy dla osób po 65. roku życia. Do tej pory za darmo mogły jeździć osoby, które ukończyły 70. rok życia – wskazuje Joanna Król-Trąbka, wiceburmistrz Krotoszyna.

Wakacyjne przejazdy za free

Natomiast w okresie wakacyjnym dzieci i młodzież ucząca się będzie mogła jeździć szkolnymi autobusami za darmo.

- W okresie wakacyjnym te autobusy i tak kursują, więc stwierdziliśmy, że dla dzieci i młodzieży możemy zrobić w tym czasie bezpłatne przejazdy – podkreśla Michał Kurek.

A włodarz Krotoszyna ma nadzieję, że młodzież chętnie z tego skorzysta, jeżdżąc na wakacyjne imprezy organizowane w mieście.

- W wakacje dużo się dzieje, więc naprawdę warto – zachęca Franciszek Marszałek.

 

(M.P)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone