Zamknij

Rząd zapowiada spore zmiany w emeryturach [SONDA]

12:51, 13.09.2018 | M.P
REKLAMA
Skomentuj

Emerytura 2019. Wiadomo już, o ile w przyszłym roku mogą wzrosnąć emerytury i renty. Rząd zapowiada też rewolucyjne zmiany dla firm i pracowników - chodzi o stworzenie tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Wiemy już, że od roku 2019 waloryzacja rent i emerytur ma wynieść 3,26 proc. (w tym roku było to 2,98 proc.). Dla osoby, która otrzymuje z ZUS najniższe świadczenie w wysokości 1.029 zł, podwyżka wyniesie więc 33 zł brutto. Natomiast minimalna emerytura rolnicza, która dziś kształtuje się na poziomie 912 zł, ma być wyższa o 29 zł. 

Łącznie w przyszłym roku rząd planuje wydać na wypłatę rent i emerytur prawie 7 miliardów złotych. Waloryzacja ma nastąpić 1 marca przyszłego roku. 

To jednak nie koniec zapowiadanych zmian.

 Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada także wprowadzenie w niedługim czasie tzw. specjalnych emerytur dla rodziców rodzin wielodzietnych.

Komu by przysługiwały? Zgodnie z założeniami projektu, świadczenie mogłyby otrzymywać "osoby, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury". O świadczenie będą mogły się ubiegać osoby w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat – mężczyźni.

To nie wszystko. 

Od nowego roku wejść w życie mogą także tzw. Pracownicze Plany Kapitałowe - czyli nowy system oszczędzania na emeryturę. Programem PPK objęci zostaną wszyscy zapisani do niego pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Na początku ustawa obowiązywać będzie w dużych firmach, do 2021 roku ma dotyczyć każdej, która zatrudnia co najmniej jedną osobę. W teorii system jest dla pracowników dobrowolny - będzie można z niego zrezygnować. PPK nie będą musieli tworzyć pracodawcy, którzy posiadają już własne Pracownicze Programy Emerytalne i opłacają składkę na rzecz pracownika w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia.
Zgodnie z założeniami Pracowniczych Planów Kapitałowych z pensji pracownika pobieranych będzie co mieisąc ok. 2 proc. wynagrodzenia. 1,5 proc. odprowadzi z kolei pracodawca. W praktyce oznacza to, że osoba, która zarabia dziś ok. 3 tys. zł będzie musiała odprowadzić ok. 60 zł, natomiast pracodawca 45. 

A Wy? Co sądzicie o planowanych zmianach związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Zachęcamy do komentarzy i udziału w sondzie.

(M.P)
REKLAMA

Komentarze (5)

ElwisElwis

3 3

I co dalej? Będą decydować na co mam pensje wydawać, za ile mam kupić jedzenia, ile na piwo, ile na rozrywki i ile mam odłożyć? *%#)!& Niby pensje idą w górę, a sporą część nam zabiorą na kolejny "podatek". Bo to kasa na łatanie budżetu. AAAAkurat zobaczę to na emeryturze. Będzie jak z OFE. To zwykłe okradanie Polaków 13:52, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PelePele

2 2

Uwazaj zeby ufo nienadlecialo i cie wciagnie domlatajacego talerza 14:10, 13.09.2018


emerytemeryt

2 0

Szał podwyżka emerytur aż o29 zł zastanawiam się co z tą kasą zrobić może jakaś wycieczka albo auto zmienię zachodzę w głowę co począć. 07:40, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekZenek

0 0

Kto chce oszczędzać i tak będzie oszczędzał. Po co jakieś wymogi ustawowe i przymusy dla firm? 14:17, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

500+500+

2 0

rząd zapowiedział 500+ dla emerytów i po cichu się wycofał, nie dawno znalazłem w internecie wypowiedź jednego z pracowników ministerstwa finansów że dług publiczny rośnie w lawinowym tempie nie można nigdzie się dowiedzieć prawdy wszystko jest utajnione. 19:42, 19.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone