Zamknij
REKLAMA

W 2019 czekają nas podwyżki. Jak dopniecie domowy budżet? [SONDUJEMY]

10:47, 06.12.2018 | T.S
REKLAMA
Skomentuj

Zarabiamy więcej, ale i wydajemy coraz więcej. W 2019 roku koszty utrzymania wzrosną. W gorę pójdą m. in. ceny prądu i opłaty za odprowadzanie śmieci. 

 

W 2019 roku pensje nadal będą rosły szybciej niż inflacja. Ale i koszty utrzymania wzrosną. Czekają nas znacząco zwiększone wydatki związane ze wzrostem cen energii, które będą widoczne nie tylko bezpośrednio, czyli w rachunkach za gaz i prąd, ale także pośrednio, a więc w opłatach związanych z użytkowaniem mieszkania oraz codziennymi zakupami i wyższymi cenami wielu artykułów trwałego użytku. 

 

 

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Krajowego Rejestru Długów, przeciętny Polak miesięcznie wydaje na utrzymanie 1572 zł, czyli ponad 60 proc. więcej niż trzy lata temu. To efekt nie tylko większej zamożności, ale przede wszystkim rosnących kosztów życia. Jak wylicza KRD, w porównaniu do 2015 r. rachunki za wodę poszły w górę o 56 proc., za prąd o 65 proc., a za gaz o 73 proc. Koszty ogrzewania poszły w górę aż o 188 proc. Wielką niewiadomą są ceny paliw i żywności. Ostatnie miesiące obecnego roku stoją pod znakiem silnych wahań na rynku ropy naftowej. 

 

W ubiegłym roku planowaliśmy wydać na zakupy świąteczne 882 zł, a tegoroczne plany są wyższe o niemal jedną trzecią i wynoszą 1.168 zł.. A w tym roku możemy być skłonni do jeszcze większego ich przekroczenia. Świadczą o tym szacunki dotyczące dynamiki zakupów w trakcie coraz bardziej u nas modnego Czarnego Piątku, czyli dnia przedświątecznych wyprzedaży, który wypadał w tym roku 23 listopada. Jak podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa, rejestrująca między innymi wartość płatności internetowych, średnia wartość zakupowego koszyka, realizowanego tego dnia wyniosła 190 zł, czyli była aż o 176 proc. wyższa niż średnia dzienna zakupów dokonywanych w październiku. 

 

Czy rosnące szybciej od inflacji pensje sprawią, że w 2019 roku będzie łatwiej dopinać domowy budżet? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie i komentarze. 

(T.S)
REKLAMA

Komentarze (6)

EwaEwa

8 0

Wszystko drożeje tylko pensje w miejscu stoją. Te zapowiadane podwyżki to są tylko na papierze i niby co rok zarabiamy więcej, ale za jedną pensję da sie kupić mniej. Bo wszystkie oplaty i produkty nieproporcjonalnie w górę.

No ale w panstwie niby dobrobyt 13:32, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiemnogródCiemnogród

5 0

Jak "nie dopnę", to decydentów i tych, którzy na nich głosowali w d... kopnę ! 14:56, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miś barejamiś bareja

4 0

Jeśli ziści się że podwyżka prądu w gospodarstwach domowych sięgnie 30% ale niby mają być jakieś rekompensaty (słowo przypomina mi poprzedni ustrój) a w zakładach pracy podwyżki mają być jeszcze wyższe i bez rekompensat to się pytam ? czyim kosztem ta podwyżka czy będziemy mniej zarabiać? albo zostaną zahamowany wzrost pensji , a wszystkie towary podrożeją to i tak kupimy mniej . Czy w tym kraju w ogóle ktoś myśli bo jakoś nie widzę. 19:34, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

4 0

Jak sobie pomyślę o tych podwyżkach co nas czekają to już mnie boli głowa i by się musiały posypać inwektywy typu k.... ,g.... ,h... ,i td i itp . Gdy by to była Francja to już by były rozróby a nie jak stado baranów będziemy cierpieć za nie udolny pisowski rząd . 08:25, 07.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

0 0

Ludzie w MAHLE są wkurzeni bo nie dostaną paczek na święta, ale nie wiedzą o tym że zakład przygotowuje się do podwyżki za prąd a przypomnę że płacimy około 4/5 milionów zł na miesiąc a co będzie po nowym roku ? 14:25, 10.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Już niestety biedny Już niestety biedny

1 0

Czyżby i tu dotarła ,,Dobra zmiana"? Podstawowe dobra konsumpcyjne objęte są ustawą i powinny być udostępniane ,,non profit".Proponuję redaktorom zgłębienie tajemnicy podwyżek,gdyż jest to ważne dla wszystkich czytelników.Może trzeba tym zainteresować urząd antymonopolowy?Raptem diabeł z pudełka i podwyżki, bo PiS wprowadził opłaty śmieciowe na 500+,bo Pis przehandlował kwoty emisyjne by sfinansować rozdawnictwo.
Dwórki Glapinskiego mają królewskie pensje,posłowie i senatorowie podwyższyli sobie uposażenia, ba radni także, tylko jak emerytom i rencistom dołożą kilka marnych złotych , to z tego wielki szum medialny,a to na węgiel nie wystarczy,bo podrożał o kilkanaście %, a drożeją leki,śmieci,woda+ścieki no i oczywiście ubezpieczenia.
Inflacja pożera biednych i starych,ZUS zaciera ręce, bo wymierają z głodu,zimna i braku pieniędzy na leki.
Kiedy wreszcie ktoś powie dość ?!? 08:20, 08.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone