Zamknij
REKLAMA

Konstytucja nie zabrania małżeństw jednopłciowych. Co wy na to?

16:17, 11.02.2019 | T.S
REKLAMA
Skomentuj
Fotolia

Konstytucja nie zabrania małżeństw jednopłciowych. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

Polskie organy administracji odmówiły dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa Jakuba i Dawida - popularnych w Internecie vlogerów. Rozgłos zdobyli dwa lata temu, gdy ich amatorski teledysk spodobał się legendarnemu duetowi Roxette. Jakub i Dawid postanowili nie odpuszczać i skierowali skargę do sądu. Jak podaje Kampania Przeciw Homofobii, "choć Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił ich skargę to w uzasadnieniu do wyroku obalił mit art. 18 Konstytucji RP".

 

8 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę mężczyzn, argumentując, że ustawodawca nie zadbał o stworzenie instytucji, która by to umożliwiła (małżeństwo jednopłciowe). Jednocześnie w uzasadnieniu pisemnym (które Kuba i Dawid odebrali 5 lutego) sąd przyznał rację skarżącym, stwierdzając, że art. 18 Konstytucji: nie tyle definiuje, kto może wejść w związek małżeński, ile gwarantuje specjalną ochronę i opiekę małżeństwu pomiędzy mężczyzną a kobietą.

 

 

 

Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod opieką i ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem Sądu zgodzić można się ze Skarżącymi, iż z powyższej zasady konstytucyjnej wynika nie tyle konstytucyjne rozumienie instytucji małżeństwa, co gwarancja objęcia szczególną ochroną i opieką państwa instytucji małżeństwa, ale tylko w założeniu, że chodzi o związek mężczyzny i kobiety. Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana. Powyższy przepis nie zabrania przy tym ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu - napisano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt IV SA/Wa 2618/18). - czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

 

W art. 18 Konstytucji nie ma nic ponad obowiązek szczególnej ochrony i opieki małżeństwa kobiety i mężczyzny. W sensie Konstytucyjnym nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by ustawodawca wprowadził do prawa inną formę związków: małżeństwa jednopłciowe lub związki partnerskie. To pierwszy wyrok sądu, który potwierdza wykładnię znanych konstytucjonalistów.

 

Czy sądzicie, że małżeństwa jednopłciowe powinny zostać dozwolone przez polskie prawo - tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy. Zapraszamy do udziału w ankiecie i komentarze - jednocześnie prosimy o nieużywanie wulgaryzmów i nieobrażanie innych osób.

 

Czy małżeństwa jednopłciowe powinny być dozwolone w Polsce?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(T.S)
REKLAMA

Komentarze (1)

JAWAJAWA

1 0

Sąd Administracyjny nie jest Trybunałem Konstytucyjnym, ani Konstytucja nie przyznaje sądom władzy ustawodawczej. 12:31, 14.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone