Zamknij

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

14:47, 02.11.2018 | materiały partnera

Aparaty ortodontyczne służą do leczenia nieprawidłowego zgryzu. Wady zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny, ponieważ mogą prowadzić do różnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. W ortodoncji wykorzystywane są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, a wybór jednego z nich uzależniony jest od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz jego potrzeb.

Aparaty ruchome – nie tylko dla dzieci

Aparaty ruchome nie są na stałe przytwierdzane do zębów. Można je zdejmować i zakładać wielokrotnie, co więcej – nie trzeba ich nosić przez cały dzień. Ilość czasu, w jakim aparat powinien znajdować się na zębach, określa lekarz. Jest to rozwiązanie mało uciążliwe, stosowane przede wszystkim u dzieci oraz u młodzieży z uzębieniem mieszanym.

Aparaty ruchome mogą być stosowane także u osób dorosłych, ale tylko wtedy, gdy noszenie aparatu stałego jest niemożliwe z różnych czynników. Siła działania takiego aparatu jest mniejsza niż stałego, dlatego leczenie jest mniej skuteczne.

Aparaty stałe – skuteczne leczenie

Aparaty stałe są zakładane na zęby na określony czas – nie powinno się ich wyjmować. Najczęściej stosowane są aparaty stałe z metalowymi lub tytanowymi zamkami.

Osobom, które muszą zawsze wyglądać perfekcyjnie, polecane są aparaty estetyczne. Są one zakładane w specjalistycznych gabinetach ortodontycznych, np. ortolingwa.pl. Wyróżniają się minimalną widocznością, dużą wytrzymałością i precyzją działania oraz skuteczną mechaniką leczenia. Wśród tych aparatów są modele szafirowe (kryształowe), ceramiczne oraz porcelanowe.

Aparaty lingwalne – dla każdej grupy wiekowej

Aparaty lingwalne to nowoczesny rodzaj aparatów ortodontycznych, który z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Największą zaletą tej metody leczenia jest estetyka – aparat jest przyklejany po wewnętrznej stronie zębów, dlatego pozostaje zupełnie niewidoczny. Jest też wygodniejszy od innych aparatów i idealnie się dopasowuje, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Leczenie takim typem aparatu jest szybsze i skuteczniejsze niż w przypadku aparatów tradycyjnych.

(materiały partnera)
© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone