Zamknij

Do czego bukmacherowi jest potrzebny Twój dowód osobisty?

14:33, 07.11.2018 | Artykuł partnera
Skomentuj

Każda osoba, która postanowi spróbować szczęścia w obstawianiu zakładów bukmacherskich, musi zdawać sobie sprawę z bardzo istotnej kwestii. W Polsce legalnie można typować wyłącznie na stronach i w punktach stacjonarnych licencjonowanych bukmacherów. Ci czekają na klientów z otwartymi ramionami, jednak stawiają graczom pewne warunki. Jednym z nich jest konieczność potwierdzenia swojej tożsamości. W tym celu bukmacher zawsze poprosi Cię o okazanie lub przesłanie skanu dowodu osobistego. 

Weryfikacja konta gracza 

Jest to proces, któremu poddany zostaje każdy typer chcący obstawiać zakłady bukmacherskie na stronie internetowej legalnego bukmachera. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami licencjonowane firmy bukmacherskie zobligowane są do stworzenia systemu uniemożliwiającego zawieranie zakładów osobom niepełnoletnim, dlatego wszystkich swoich klientów muszą oni zweryfikować. Najprostszym i w praktyce najskuteczniejszym sposobem jest więc poproszenie użytkownika o to, by przesłał skan swojego dowodu osobistego. Bez tego weryfikacja nie zostanie zakończona, co jest równoznaczne z uniemożliwieniem obstawiania wyników meczów. 
Weryfikacja konta ma również na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk, takich jak zakładanie wielu kont, zakładanie kont dla znajomych, omijanie tzw. blokad nałożonych przez bukmachera na gracza czy uniknięcie limitu bukmacherskiego. 
Warto wiedzieć
W nomenklaturze bukmacherskiej, proces weryfikacji jest często określany jako KYC, czyli Know Your Customer (znaj swojego klienta). 

Jak przebiega weryfikacja?

W procesie weryfikacji konta użytkownika bukmacher zażąda dowolnego dowodu potwierdzającego tożsamość klienta. Może to być także prawo jazdy, paszport lub książeczka wojskowa, ale najlepiej przesłać po prostu skan/zdjęcie dowodu osobistego. To jednak nie wszystko.

Aby zweryfikować konto, bukmacher musi się również upewnić, że użytkownik ma stały adres zamieszkania. Do jego potwierdzenia potrzebne będzie przesłanie skanu/zdjęcia jakiegoś dokumentu zawierającego dane klienta oraz jego adres. Dopuszczalny jest np. rachunek za energię czy gaz, ale też wyciąg z konta czy inne pismo urzędowe. 
Jeśli bukmacher ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące np. oryginalności dowodu osobistego, może zastosować dodatkowy etap weryfikacji. Najczęściej jest nim rozmowa telefoniczna, podczas której pracownik firmy bukmacherskiej zadaje użytkownikowi podstawowe pytania dotyczące danych wprowadzonych na etapie zakładania konta. 

Wszystkim osobom, które zamierzają zarejestrować swoje konto na stronie legalnego bukmachera, radzimy stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Zawsze sprawdź, czy wprowadzasz dane na stronie bukmachera, a nie na witrynie łudząco do niej podobnej, służącej wykradaniu danych (zweryfikuj poprawność adresu),
  • Nigdy nie podawaj żadnych danych na stronie, która nie korzysta z szyfrowanego protokołu https (symbol zielonej kłódki wyświetlany w pasku przeglądarki, przy adresie strony),
  • Przed wysłaniem skanu dowodu osobistego czy jakiegokolwiek innego dokumentu zawierającego Twojego dane osobowe, zabezpiecz plik znakiem wodnym. To uniemożliwi jego wykorzystanie w celu np. wyłudzenia kredytu.

Po wysłaniu wszystkich potrzebnych dokumentów i podaniu swoich danych, wystarczy już tylko czekać na ostateczne zweryfikowanie konta gracza. Może to potrwać zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Wszystko zależy od aktualnego „obłożenia” pracą firmy bukmacherskiej, czyli od liczby zgłoszeń. 
Pamiętaj!
Bez zweryfikowania konta nie możesz obstawiać wyników, wypłacać żadnych środków czy korzystać z przyznanych bonusów.

Czy weryfikacja konta jest zawsze konieczna?

Legalni bukmacherzy zawsze muszą zweryfikować swoich klientów. Nie ma możliwości, aby licencjonowany bukmacher nie wymagał zweryfikowania tożsamości klienta przed uruchomieniem jego konta. Wymaga tego zarówno prawo, jak i zdrowy rozsądek. Bukmacherzy muszą przecież wiedzieć, czy z ich zasobów nie zamierzają korzystać oszuści lub dzieci, co naraziłoby je na bardzo poważne problemy. 

Podsumowując: dowód osobisty (lub inny dokument) jest potrzebny legalnemu bukmacherowi do potwierdzenia tożsamości gracza. Na tej podstawie może on stwierdzić, czy dana osoba ma prawo zawierać zakłady wzajemne (np. czy ukończyła 18 lat). Nie ma więc niczego dziwnego w tym, że bukmacher prosi o przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu. Należy jednak zadbać o ochronę swoich danych, m.in. poprzez zabezpieczenie dokumentu znakiem wodnym. Decydując się na grę u bukmacherów staraj się zawsze grać odpowiedzialnie, ponieważ gry hazardowe często prowadzą do uzależnienia.

(Artykuł partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© krotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone