304 z 6656 startujących w wyborach kandydatek i kandydatów zechciało wziąć udział w apolitycznej akcji profrekwencyjnej Wspieram Sukces Kobiet, zachęcającej kobiety do udziału w głosowaniu.Zadaniem osób startujących do Sejmu było odpowiedzenie na 20 pytań obejmujących siedem bloków tematycznych. Były to: praca opiekuńcza kobiet, sytuacja zawodowa i ekonomiczna kobiet, zdrowie i prawa reprodukcyjne, przemoc wobec kobiet, działalność na rzecz kobiet, usługi społeczne oraz klimat i środowisko.
Pytania przygotował zespół ekspertów z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Bazą były wypełnione wcześniej przez ponad 18 tys. kobiet ankiety, w których wskazano najbardziej palące problemy i potrzeby kobiet. Pytania do kandydatów były sformułowane w postaci zdań twierdzących, do których musieli odnieść się poprzez: „zgadzam się”, „nie zgadzam się” lub „nie wiem, nie mam zdania”. Każda z tych odpowiedzi była odpowiednio punktowana. A końcowa ocena została przyznana według systemu świateł. Wynik 14 punktów i więcej oznaczał zielone światło, czyli kandydata mocno wspierającego potrzeby kobiet, rezultat między 7 a 13 punktów to kolor pomarańczowy, czyli kandydat umiarkowanie wspierający kobiety, z kolei 6 lub mniej punktów to czerwone światło. Imienna lista wraz z wynikami kandydatów jest dostępna na stronie internetowej kampanii Wspieram Sukces Kobiet. Tożsamość zgłaszających się do ankiety kandydatów była weryfikowana przez ekspertów.
– Warto zwrócić uwagę na to, że polityczni frontmani - jedynki na listach wyborczych, nie wzięli udziału w ankiecie - podkreśla dr Mateusz Zaremba, politolog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. - Wszyscy kandydaci, którzy ją wypełnili, otrzymali „zielone światło”. Prawdopodobnie zgłaszali się ci, którym bliski jest tematyka ankiety i którzy zamierzają walczyć o obecność agendy kobiet w polityce. Nie warto ignorować możliwości pokazania obywatelom i obywatelkom swoich rzeczywistych poglądów. Takie działania w znaczący sposób mogą pomóc wyborcom podjąć decyzję przy urnie wyborczej.
Inicjatorem kampanii profrekwencyjnej Wspieram Sukces Kobiet jest Fundacja SPS, merytorycznego wsparcia udziela Uniwersytet SWPS. Jej celem jest zachęcenie kobiet do głosowania 15 października w wyborach parlamentarnych, zwrócenie uwagi na sytuację Polek oraz włączenie kobiet do dyskusji o priorytetach rozwojowych Polski.
Materiały na temat kampanii Wspieram Sukces Kobiet oraz wyniki ankiet kandydatów startujących w wyborach znajdują się na stronie wspieramsukceskobiet.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.