Biuro prasowe Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu potwierdziło, że opisywane zdarzenie miało miejsce na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, 27 lipca. – Około godziny 1:30 do kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym z RP do Enfidha (Tunezja) zgłosił się 9-letni pasażer wraz ze swoją mamą. Do kontroli granicznej matka chłopca przedstawiła polski dowód osobisty dziecka oraz jego amerykański paszport – poinformowała Straż Graniczna.
Mieli wyjechać za granicę. Ich dokumenty straciły ważność, zostali w kraju
Funkcjonariusze poinformowali matkę chłopca, że obywatel polski, posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa, nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać na dokumenty wydane w różnych krajach.
Młodemu podróżnemu nie zezwolono na dalszą podróż z uwagi na brak innego polskiego dokumentu, który uprawniałby go do przekroczenia granicy. Po zakończonych czynnościach służbowych chłopiec wraz z matką opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej
– informuje biuro prasowe.
Jak się okazuje, nie jest to pojedyncza sprawa. Problemy z dokumentami – tym razem znacznie bardziej prozaiczne – sprawiły, że dzień wcześniej w godzinach popołudniowych, również do Tunezji, w te same rejony, nie wyjechał inny nasz obywatel. Mężczyzna przedstawił do kontroli granicznej polski paszport, który utracił ważność w lipcu 2019 roku. Do podobnej sytuacji doszło również kilka dni temu w na lotnisku w Krakowie-Balicach.
To już plaga. Przed wyjazdem nie sprawdzamy tego "szczegółu". A powinniśmy!
Co może dziwić, z dokumentami, które straciły ważność kilka dni temu, zgłosiła się para, która chciała lecieć do USA. Żadne z nich nie zwróciło uwagi na ten ważny "szczegół". Z tego samego powodu na wakacje do Bułgarii nie wylecieli 8-latek i jego mama. Dowód osobisty dziecka widniał w bazach danych jako unieważniony z powodu utraty terminu ważności – informuje karpacki odział straży granicznej.Dlatego też strażnicy apelują do osób, które wybierają się w podróż poza granice naszego kraju, aby sprawdziły nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony.
Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko
– przypomina Straż Graniczna.
– Taka osoba, nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane
– wylicza biuro prasowe Straży Granicznej.
Wyjazd za granicę. Sprawdź, jak długo musi być ważny paszport
Podróżując po krajach Unii Europejskiej, wystarczy nam ważny dowód osobisty. W ten sposób wyjedziemy m.in. na Cypr, do Turcji, Grecji, Hiszpanii, Holandii Bułgarii, Chorwacji, Portugalii, Słowacji i Czechy, a także do Niemiec Włochy i Francji. Co ważne, dowód osobisty, lub też paszport, musi posiadać podróżujące z nami dziecko. Legitymacja szkolna nie jest dokumentem tożsamości!Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o podróże poza granice Unii. Wyjeżdżając np. do Wielkiej Brytanii, Egiptu, czy też Australii musimy mieć przy sobie paszport. Wiele krajów wymaga, aby dokument ten miał odpowiednią datę ważności od dnia wjazdu do kraju. Najczęściej jest to minimum pół roku. Tak jest w Indiach, na Dominikanie, w Indonezji, czy też na Madagaskarze.
Musimy wiedzieć, że wiele krajów: m.in. Egipt, RPA, Maroko, Tajlandia, liczy termin ważności paszportu od planowanej daty wyjazdu z ich terenu. Tunezja i Nowa Zelandia wymagają ważności dokumenty przez minimum trzy miesiące. Natomiast USA, Kanada i Wielka Brytania nie posiada wymogów, jeżeli chodzi o długość ważności dokumentów.
Jeżeli zorientujecie się za granicą, że wasz paszport stracił ważność, to teoretycznie, według przepisów prawa każdy obywatel Polski może zostać wpuszczony do kraju na podstawie nieaktualnego dokumentu tożsamości. Jednak przeszkodę możecie napotkać ze strony przewoźnika, który może odmówić wpuszczenia Was na pokład samolotu. Co wtedy? Wówczas należy zgłosić się do polskiego konsulatu, aby złożyć wniosek i wyrobić tymczasowy dokument. Jest to niepotrzebny stres i dodatkowe koszty, dlatego też przed każdym wyjazdem do innego kraju warto sprawdzić przepisy, które tam obowiązują. Pamiętajmy: nie ma jednolitych regulacji w tej kwestii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.