Zapewne większość tegorocznych maturzystów ma już wybraną uczelnię, do której złożyła podanie. Ba, wielu dostało już informację o przyjęciu na studia i jest na zasłużonych wakacjach. Niezdecydowanym lub osobom, które jeszcze walczą o miejsce, pomoże raport opublikowany przez Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych.
Stoisz przed wyborem wyższej uczelni? Zobacz, którzy absolwenci nie muszą martwić się o kasę
Dowiadujemy się z niego, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy po skończeniu nauki na poszczególnych kierunkach. Eksperci wyliczają medianę, bazując na danych z ZUS-u oraz na Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Jak podkreśla ogólnopolski system, sytuacja zawodowa absolwentów wybranego kierunku zależy oczywiście nie tylko od kierunku, ale i od kondycji lokalnego rynku pracy.
Z reguły koszty utrzymania w dużych miastach są większe niż w małych miejscowościach. Z kolei bezrobocie w dużych miastach jest z reguły mniejsze niż w małych miejscowościach. Dlatego porównując kierunki, warto korzystać przede wszystkim ze względnych wskaźników zarobków i bezrobocia
– zaznaczają eksperci ELA.
Ekonomia, biznes, inżynieria i... dziennikarstwo. Po tych kierunkach bezrobocia bać się nie musisz
Jeżeli chodzi o bezrobocie, to nie muszą się go obawiać absolwenci takich kierunków, jak:
- ekonomia,
- kryminologia,
- zarządzanie,
- zarządzanie i inżynieria produkcji,
- ekobiznes,
- zarządzanie i inżynieria usług,
- prawo unii europejskiej,
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
- doradztwo kariery i doradztwo personalne,
- praca socjalna.
Absolwenci studiów magisterskich w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu zarabiają średnio 4897 zł brutto. Są jednak takie branże, które oferują znacznie wyższe wynagrodzenie. Rekordzistom oferowane jest nawet 20 tysięcy złotych brutto (z tym, że za studia, które to gwarantują, trzeba najpierw zapłacić... kilkadziesiąt tysięcy złotych). Zajrzyj do naszej galerii pod artykułem i zobacz, jakie kierunki i na których uczelniach skończyli najlepiej zarabiający nowicjusze na rynku pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.