Chcesz zweryfikować swoje dane, sprawdzić, komu zostały one udostępnione, a także pobrać zaświadczenie o stanie cywilnym bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę mObywatel i zalogować się na swoim koncie lub też skorzystać z aplikacji.
Planujesz ślub lub potrzebujesz zaświadczenie o zameldowaniu? To wiadomość powinna cię cieszyć
mObywatel przeszedł kolejną zmianę, dzięki której załatwimy kolejne sprawy bez wychodzenia z domu. Od 30 maja mamy wgląd w swoje dane osobowe z rejestru PESEL oraz dowodów osobistych z możliwością ich ewentualnego uzupełnienia lub poprawienia. Co ważne, zrobimy to bez żadnych opłat. Wcześniej w tym celu musieliśmy się udać do urzędu. Ponadto możemy sprawdzić, kto i w jakim celu udostępniał nasze dane.To niejedyne funkcje, o jakie zostanie rozbudowany mObywatel. Od 30 maja osoby, które chcą dokonać zameldowania na pobyt stały lub czasowy, czy też pobrać zaświadczenie o takim zameldowaniu, mogą zrobić to na wskazanej stronie. Możliwość tą mają jednak tylko polscy obywatele.
W podobny sposób można zdobyć zaświadczenie z rejestru stanu cywilnego, które potrzebne jest chociażby do zawarcia małżeństwa, a także wysłać je do urzędu. Taki dokument zostanie zabezpieczony pieczęcią elektroniczną. Osoby, które postanowią go jednak wydrukować i osobiście przekazać do urzędu, muszą wiedzieć, że nie jest on dokumentem uwierzytelnionym i nie można potwierdzić jego autentyczności. Zwolennicy takiego załatwiania spraw urzędowych powinni przy użyciu aplikacji mObywatel wybrać opcję odbioru uwierzytelnionego dokumentu osobiście w urzędzie lub dostarczenia go pocztą tradycyjną i wtedy po sporządzeniu przez urzędnika i opatrzeniu pieczęcią otrzymają dokument.
Nie chcemy chodzić do urzędów, aplikacja ma nam ułatwić życie
mObywatel występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to aplikacja, druga – portal rządowy. Znajdziemy w nich dokument tożsamości, prawo jazdy, historię pojazdu, punkty karne, legitymacje, w tym szkolną, studencką czy emeryta-rencisty.Jeżeli chodzi o aplikację, to do tej pory pobrano ją przeszło 10 milionów razy.
To świadczy o tym, że cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna, a społeczeństwo oczekuje tych zmian. Na bieżąco analizujemy potrzeby użytkowników. Z badań wynika, że oczekiwania są takie, aby aplikacja pomagała obywatelom załatwić sprawy urzędowe – w dowolnym miejscu i czasie
– tłumaczy Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji i przypomina, że już wkrótce pojawi się nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0, która docelowo będzie cyfrowym asystentem do kontaktu z urzędami.
Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi
– wylicza minister.
Plastikowy dowód osobisty przechodzi do lamusa
Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0 ma zacząć działać już w te wakacje. To wówczas mObywatelu ma stać się cyfrowym dowodem tożsamości. Ma on być powszechnie respektowany, zarówno w urzędach, bankach, jak i w każdym miejscu, gdzie załatwienie jakieś sprawy wymagać będzie od nas pokazanie dowodu tożsamości. Wyjątkiem mają być banki, w których przewidziano okres przejściowy do 1 września.Ponadto w aplikacji mają być udostępnianie lokalne dokumenty, takie jak karty mieszkańca miasta czy karty członkowskie, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych. Ponadto mają być dostępne usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja ma także umożliwić płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.