reklama

COVID-19. Trwają zapisy na szczepienia. Jak najszybciej dostać się do kolejki?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

COVID-19. Trwają zapisy na szczepienia. Jak najszybciej dostać się do kolejki? - Zdjęcie główne

Szczepienie jest jednorazowe, niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatDobra wiadomość dla osób, które czekały na najnowsze szczepionki przeciwko COVID-19. Ruszyły zapisy.
reklama

Jak poinformowało nas Ministerstwo Zdrowia, zamówiono 1 mln 54 tysiące dawek. – Chodzi o szczepionki przeciwko COVID-19, ukierunkowane na podwariant JN.1 koronawirus – usłyszeliśmy w resorcie.  

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Dla kogo w pierwszej kolejności?

Osoby, które chcą się zaszczepić, muszą mieć skierowanie. Ich wystawianie zaczęło się 18 października. Co istotne, ważność zachowują również skierowania niewykorzystane, wystawione do 31 sierpnia. 

Podobnie, jak w poprzednich latach, zaszczepić będzie można się w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (tzw. POZ) i w aptekach. Jeżeli nie wiemy, do którego punktu mamy najbliżej, wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta i tam poszukać adresu. Dodajmy, że przez IKP także możemy się zapisać, są tam również widoczne nasze skierowania. 

reklama

Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepienie jest jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. – Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej trzech miesięcy od ostatniej dawki szczepienia przeciw COVID-19 – dodaje resort.

Szczepienia przeciwko COVID-19 2024. Osoby o największym ryzyku powikłań

W pierwszej kolejności jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml szczepione będą osoby w wieku 12 lat i starsze (na ten moment nie ma zaleceń szczepień dla dzieci w wieku poniżej 12 lat). 

Szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI≥25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową,  chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym

reklama

– wylicza Ministerstwo Zdrowia. 

Osoby, które chciałby dodatkowo zaszczepić się przeciwko grypie, nie muszą planować przerwy pomiędzy podaniem preparatów. Można to zrobić nawet na jednej wizycie. – Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym „żywych”, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży – tłumaczy resort zdrowia. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama