reklama

Czeka nas powódź? Poziom wody w rzekach i zbiornikach przekroczony w wielu miejscach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela

Czeka nas powódź? Poziom wody w rzekach i zbiornikach przekroczony w wielu miejscach - Zdjęcie główne

Na zdjęciu podtopienia w powiecie rawickim (woj. wielkopolskie). | foto Dawid Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatPracownicy Wód Polskich przyznają, że mają ręce pełne roboty. Wszystko przez to, że w wielu miejscach poziom wody znacznie się podniósł. Wystąpiły podtopienia oraz zalania terenów. Czy powinniśmy bać się powodzi?
reklama

Sytuacja alarmowa jest m.in. na Wiśle, Odrze, Bugu oraz Warcie. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że do trudnej sytuacji doszło z powodu opadów, ale także roztopów.  – Obserwujemy wzrosty stanów wody do, ale również z przekroczeniem, stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych – informują władze Wód Polskich.

Za dużo deszczu i topniejący lód. Efekt? 80 proc. stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody wysokiej

Obecnie pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Wód Polskich są w terenie, gdzie prowadzą "wzmożony monitoring sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych", kontrolują stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych i pozostają w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego. Słowem – wszystkie ręce na pokład. 

reklama

Według informacji IMGW-PIB w tej chwili blisko 80 proc. stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody wysokiej. Co to właściwie znaczy?

Sytuacja, jaką obserwujemy na rzekach, jest wynikiem wyjątkowych warunków hydrometeorologicznych, panujących od jesieni ubiegłego roku – ponadnormatywnych opadów, które spowodowały wysycenie zlewni wodą. Z uwagi na nasycenie zlewni wodą oraz fakt, że w zlewniach rzek nizinnych wezbrania przebiegają z mniejszą dynamiką niż górskich, na obniżenie się poziomu wód poczekamy nawet kilka tygodni – poinformował Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Pracownicy Wód są w stałym kontakcie oraz współpracują m.in. ze strażą pożarną. W terenie, na bieżąco, reagują Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych.

reklama

Według IMGW-PIB  w poniedziałek 12 lutego stan alarmowy został zanotowany na:

  • 12 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;
  • 29 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry;
  • 1 stacjach w dorzeczu rzek Przymorza;
  • 1 stacjach hydrologicznych morskich. 
 

Pozalewane piwnice, garaże, ogródki i łąki

Wysoki stan polskich wód to duży problem mieszkańców, którzy mieszkają w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Ludzie skarżą się, że ich domu są podtopione, a piwnice zalane. Niektórzy przyznają, że wejście do przydomowego ogródka bez kaloszy jest wręcz niemożliwe. Trudna sytuacja jest również w wielu miejscach na polach uprawnych i w gospodarstwach rolnych. Zalane są również niektóre drogi i ścieżki turystyczne. W miejscowość Narewka, w woj. podlaskim, zalało natomiast plac zabaw. 

reklama

Problem występuje zarówno w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim, jak i na Dolnym Śląsku, Mazurach, Mazowszu, czy Ziemi Łódzkiej. W związku z tą sytuacją dużo więcej pracy mają strażacy. Zawodowych funkcjonariuszy jak zawsze wspomagają druhowie z OSP.  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyznaje, że luty 2024 r. już jest ekstremalnie wilgotnym miesiącem.

To będzie piąty miesiąc z rzędu, kiedy to suma miesięczna opadów jest znacznie powyżej normy. Widać to choćby na rzekach, retencja jest wypełniona – informuje IMiGW. 

Czy w najbliższym czasie sytuacja może ulec poprawie? Niestety, według synoptyków w kolejnych dniach wciąż możemy spodziewać się opadów deszczu. – W środę pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na północy do 8°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu okresami porywisty, południowy. W czwartek, piątek sobotę i niedzielę bez większych zmian, jeżeli chodzi o zjawiska. Zachmurzenie duże i opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym wschodzie do 10°C na pozostałym obszarze kraju – podaje Instytut. 

(Fot. Dawid Bela)

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama