Według obliczeń rządu z rozszerzonego programu bezpłatnych leków skorzysta łącznie 16 mln Polaków. Do tej pory z tego rozwiązania korzystały osoby powyżej 75. roku życia. Za darmo będą oczywiście dostępne wybrane – a nie wszystkie – lekarstwa.
Bezpłatne lekarstwa dla większej grupy osób
Nowa lista dla seniorów to prawie 3 800 bezpłatnych leków. Oprócz niej będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2 800 leków. Do tej pory lista bezpłatnych leków refundowanych obejmowała ponad 2 000 pozycji. Tylko w 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków.
Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że to dwie kluczowe grupy społeczne, czyli nasze dzieci od niemowlaków począwszy, a na młodzieży do 18. roku życia skończywszy oraz nasi seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia
– tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył ekspresowe wejście w życie nowych przepisów.
Które leki będą darmowe? Zobacz, jak to sprawdzić
Nowe przepisy wejdą w życie już w piątek, 1 września 2023. Listy darmowych leków została ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia – osobno dla osób powyżej 65. i poniżej 18. roku życia, w środę. Wcześniej została ona rekomendowana przez Radę Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.Radio RMF FM już wcześniej podało, że na liście darmowych leków dla dzieci będą m.in. szczepionki przeciwko HPV. Obecnie za darmo mogą korzystać z niej tylko dwunasto- i trzynastolatkowie, natomiast preparat jest dopuszczony do użytku dla dzieci od 9. roku życia. Bezpłatne mają być również preparaty dla dzieci z cukrzycą typu pierwszego, a także szczepionka donosowa przeciwko grypie, czyli podawana w formie aerozolu, a nie zastrzyku.
Natomiast na liście dla seniorów mają się znaleźć wszystkie preparaty, które są na aktualnej liście darmowych preparatów dla osób w wieku 75+, a także m.in. szczepionki przeciwko pneumokokom i wybrane leki na receptę na nadciśnienie.
Oprócz wyżej wspomnionych znalazły się również preparaty stosowane w ramach chemioterapii, czy lekarstwa przeciwbólowe oraz leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i hipoglikemizujące. Cała lista liczy 1974 strony
Aby dowiedzieć się, czy dany lek na receptę podlega refundacji, warto korzystać ze rządowej strony Szukam Leku.
Nie szturmujmy aptek, bo leków może zabraknąć
Lekarz Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) poinformował, że każda recepta na bezpłatny lek dla osoby starszej musi nadal być opatrzona literką „S”. Lek może przepisać w POZ każdy lekarz, który udziela świadczeń. Recepty, w przypadku najmłodszych pacjentów, odznaczone będą znacznikiem „DZ”.Jak zauważył, lekarze powinni zachować rozwagę w przepisywaniu bezpłatnych leków, a pacjenci w ich nabywaniu, bo zasoby wcale nie są nieograniczone.
Jeżeli pacjenci będą chcieli wykupić zapasy na rok wszystkich leków przez nich stosowanych, bo zaczęły być bezpłatne, to zabraknie tych leków. Żaden kraj nie ma takich zapasów
– ostrzega Tomasz Zieliński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.