Do tej pory po zdaniu egzaminu na prawo jazdy musieliśmy czekać od (w optymistycznej wersji) kilku do (realnie) kilkunastu dni, zanim wsiądziemy za kierownicę. Teraz czas ten został skrócony do minimum. Do samochodu w roli kierowcy wsiąść można nawet tego samego dnia. Jak to mozliwe?
Tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu. Zobacz, kto będzie mógł z niego skorzystać
Wszystko dzięki nowej funkcji w aplikacji mObywalel. Mowa o tymczasowym prawo jazdy. Jak poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, usługa będzie wdrażana sukcesywnie. U niektórych pojawiła się 7, u innych pojawi się najpóźniej 21 sierpnia.Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Z tej usługi w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wymienionych wyżej grup kategorii.
Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już wkrótce powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie – możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie
– poinformował minister Cieszyński.
Dokument pojawi się w aplikacji. Zobacz, jak to działa
Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że od razu po zakończeniu egzaminu państwowego system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem. W międzyczasie egzaminator WORD uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu.Dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu). W centralnej ewidencji tworzone jest tymczasowe prawo jazdy, a my dostajemy powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu w aplikacji mObywatel.
Smartfon zamiast plastikowego dokumentu
Od 14 lipca obowiązuje ustawa o mObywatelu, a także działa nowa wersja aplikacji. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że możemy już zostawić dokumenty w domu, ponieważ wszystkie potrzebne dane mamy w komórce. Dzięki aplikacji mObywatel 2.0. np. podczas kontroli w autobusie uczniowie oraz studenci zamiast tradycyjnej legitymacji mogą pokazać tę w telefonie. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o załatwianie spraw urzędowych – tam również będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość przez komórkę. Najprościej rzecz biorąc: od teraz aplikacja służy jako mobilny dokument tożsamości, ważny dokładnie tak samo jak ich tradycyjne odpowiedniki.
Podstawowy dokument obsługiwany przy użyciu aplikacji to "dokument mObywatel" – wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby
– wyjaśnia Kancelaria Prezydenta.
Jeżeli chodzi o banki, to będą one miały obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji od 1 września 2023 roku. Musimy również wiedzieć, że tradycyjne dokument będzie nam nadal potrzebny, np. przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.