reklama

Najczęstsze choroby pracujących Polaków. Przeziębienia, zatrucia, urazy? Zdziwisz się

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Najczęstsze choroby pracujących Polaków. Przeziębienia, zatrucia, urazy? Zdziwisz się - Zdjęcie główne

ZUS poinformował, z jakich powodów najczęściej chodziliśmy na zwolnienia w 2022 roku. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatZakład Ubezpieczeń Społecznych zdradził najczęstsze zdrowotne przyczyny nieobecności w pracy w 2022 roku. Poinformował również, ile wystawiono zwolnień lekarskich. Liczby porażają.
reklama

Według raportu ZUS w 2022 roku wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich, na łączną liczbę 288,8 mln dni niezdolności do pracy. 

ZUS zdradził, na co chorowali Polacy i kto najczęściej brał zwolnienia lekarskie 

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zdradziła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco monitoruje, na co chorują Polacy. Pozwalają na to elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA).

Dzięki temu rozwiązaniu dzień po dniu możemy badać strukturę nieobecności i przyczyny chorób oraz wydatki na świadczenia. Z danych ZUS korzystają inne instytucje 

–  mówi. Najciekawsze jest jednak to, na co –  i jak często –  Polacy chorują. Według raportu najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy w ubiegłym roku były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,4 proc. wszystkich nieobecności (39,1 mln dni absencji chorobowej). Na kolejnych pozycjach znalazły się:

reklama

  • ciąża, poród i połóg – 15,7 proc. (37,5 mln dni),
  • choroby układu oddechowego – 14,2 proc. (34 mln dni),
  • urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc. (31,7 mln dni),
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc. (23,8 mln dni).
Łącznie daje to ponad 200 mln dni chorobowych. Szefowa ZUS tłumaczy, że to... mniej niż rok wcześniej. 

– W całym 2022 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 21,8 mln zwolnień z powodu własnej choroby, było to w sumie 239 mln dni nieobecności w pracy. Przeciętna długość zwolnienia to prawie 11 dni. W porównaniu z 2021 r. jest to mniej o 0,4 proc. Natomiast liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła o 6,7 procent

reklama

– zaznaczyła prezes ZUS. Ponad połowę – bo 55,5 procent –  zwolnień z powodu choroby wystawiono kobietom. W 2021 r. odsetek ten był niższy i wynosił 54,8 proc.

W 2022 r. najdłużej przebywały na zwolnieniu osoby w wieku 30-39 lat – było to 27,5 proc. dni chorobowych. Wśród kobiet ten przedział wiekowy to 31,4 proc. dni nieobecności. Natomiast wśród mężczyzn najwyższy odsetek nieobecności – 23,7 proc. – odnotowano w grupie wiekowej 40–49 lat.

Po pandemii ludzie chodzą na zwolnienia przez COVID

ZUS przyznało, że powodu jednostki chorobowej „zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19 (U09)” wystawiono 173,5 tys. zwolnień, w sumie na 1 mln 542 tys. dni nieobecności. Natomiast z powodu pozostałych jednostek chorobowych powiązanych z COVID-19 wystawionych zostało 18,5 tys. zaświadczeń lekarskich na 141,9 tys. dni.

reklama

Jeszcze w  grudniu 2022 r. z powodu COVID-19 wystawiono 15,3 tys. zwolnień na 98,9 tys. dni absencji chorobowej. Najczęściej wystawiane były one w województwach: mazowieckim (19,9 proc.), dolnośląskim (12,1 proc.), wielkopolskim (10,1 proc.) i śląskim (9,8 proc.) 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama