Kancelaria prezydenta informuje, że celem ustawy jest "oddanie hołdu Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz Ojczyznę oraz w dowód szacunku i wdzięczności za ich wysiłek".
Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Prezydent podpisał, by upamiętnić "historyczne pokolenie"
Dla upamiętnienia tego historycznego pokolenia w ustawie zaproponowano, żeby 10 września obchodzony był Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.
Dzieci stały się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy wojennych. Zamiarem okupantów było zniszczenie biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienie autonomii oraz wolności. W tym celu wykorzystywano różne metody okrucieństwa, w szczególności wobec dzieci. Polska poniosła relatywnie największe straty osobowe w II wojnie światowej
– przypomina kancelaria prezydenta.
Pod okupacją niemiecką śmierć poniosło ok. 6 milionów osób spośród polskiej ludności, w tym ok. 3 milionów obywateli narodowości żydowskiej i ok. 3 milionów narodowości polskiej. Zginęło wówczas 2,2 miliona dzieci, w tym milion dzieci żydowskich. Kilkaset tysięcy zostało okaleczonych fizycznie i psychicznie przez niemieckich okupantów, a prawie 1,6 miliona dzieci zostało osieroconych.
Nowe święto, ale czy też kolejny wolny dzień?
Wiele osób słysząc, że w kalendarzu wkrótce znajdziemy nowe święto, zastanawia się, czy będzie to dzień wolny od pracy. Odpowiadamy – święto państwowe, które będziemy obchodzić we wrześniu, nie będzie dniem wolnym od pracy. Lista więc pozostaje niezmieniona. Od pracy odpoczywać będziemy:
- 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
- 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
- 9 kwietnia – Niedziela Wielkanocna
- 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
- 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego
- 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie
- 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Święta państwowe sprawiają, że wiele osób biorąc jeden lub dwa dni urlopu, może sobie pozwolić na długi weekend. Taka sytuacja dotyczy np. 15 sierpnia, który w 2023 roku wypada we wtorek. Biorąc jeden dzień wolnego, możemy wydłużyć weekend do czterech dni. Przypominamy, że w święto sklepy są pozamykane, z wyjątkiem tych placówek, gdzie za ladą staną sami właściciele.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.