W terminie głównym, czyli w maju, do matury przystąpiło 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia) oraz 229 obywateli Ukrainy. We wtorek, 9 lipca, uczniowie poznali swoje indywidualne wyniki.
CKE podsumowało wyniki matur. Ile osób może odetchnąć z ulgą?
Na ten dzień maturzyści czekali od tygodni. W końcu, we wtorek o godzinie 8.30, logując się na stronie w systemie ZIU, za pomocą numeru PESEL oraz hasła, które otrzymali w swoich szkołach, przekonali się, jak poszedł im jeden z najważniejszych egzaminów w ich życiu – egzamin dojrzałości. Krótko po tym ogólnopolskie wyniki podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.CKE przypomina, że wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2024 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. W części ustnej z: języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego.
Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej oraz części ustnej egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości narodowej.
Egzamin dojrzałości przeprowadzony został w dwóch formułach, które różniły zadaniami. Formułę 2015 pisali absolwenci wszystkich typów szkół z lat 2005–2023. Formuła 2023 była egzaminem dla absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących oraz 5-letnich techników i szkół branżowych II stopnia.
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że maturę zdało 84.1 proc. zdających: 131 824 licealistów i 74 756 uczniów 5-letnich techników. Jednego spośród zdawanych przedmiotów nie zaliczyło 10,4%, czyli 25 585 uczniów. Te osoby mają możliwość przystąpienia do poprawki w sierpniu. 5,5%, czyli 13 539 absolwentów, nie zdało egzaminu co najmniej z dwóch przedmiotów. To znaczy, że kolejną szansę mają dopiero za rok.
Jeżeli chodzi o obywateli z Ukrainy, to maturę zdało 178 osób. 30 uczniów będzie mogło podejść do poprawki w sierpniu, 21 dopiero w kolejnym roku.
Jeżeli chodzi o wyniki z przedmiotów obowiązkowych, to część pisemną z języka polskiego zdało 95 proc., a matematykę 89 proc. absolwentów liceów i techników. Jeżeli chodzi o język angielskiego, to zdało go 96 proc.
Cześć uczniów było zwolnionych z egzaminów, cześć zdecydowanie powyżej średniej krajowej
Średni wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym to 61 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki 63 proc., z języka angielskiego 78 proc. możliwych do uzyskania punktów. Byli jednak i tacy uczniowie, którzy zdecydowanie wyszli poza średnią. I tak:
- 2 634 osób ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej uzyskało od 90 proc. do 100 proc. punktów
- 5 312 osób ze wszystkich egzaminów dodatkowych w części ustnej oraz w części pisemnej uzyskało od 90 proc. do 100 proc. punktów.
- 240 osoby ze wszystkich egzaminów, do których przystąpiły – zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych – w części ustnej oraz w części pisemnej uzyskało od 90% do 100% punktów.
Nie każdy uczeń musiał podejść do matury z danego przedmiotu. 1 275 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych było z nich zwolnionych. Te osoby uzyskały najwyższy możliwy wyniki. Z podziałem na przedmioty wygląda to następująco:
- 210 osób – historia
- 160 osób – język polski
- 127 osób – filozofia
- 108 osób – matematyka
- 77 osób – geografia
- 61 osób – historia sztuki
- 57 osób – informatyka
- 55 osób – język francuski
- 55 osób – język hiszpański
- 55 osób – fizyka.
Najlepszy średni wyniki osiągnęli uczniowie z woj. mazowieckiego (71.98%), najsłabszy – z warmińsko-mazurskiego (59.72%).
Maturzyści z woj. wielkopolskiego uzyskali średni wynik 64.37%, podkarpackiego 66.70%, łódzkiego 65.04% a lubelskiego 63.66%.
Matura poprawkowa. Na przygotowanie uczniowie mają przeszło miesiąc
Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie było progu zaliczeniowego.
Uczeń, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Niezaliczenie większej liczby przedmiotów oznacza, że do matury można podejść dopiero za rok.
Harmonogram tegorocznego egzaminu poprawkowego wygląda następująco:
- matura poprawkowa, część pisemna – 20 sierpnia 2024 r. (wtorek), godz. 9:00,
- matura poprawkowa, część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia 2024 r. (środa).
10 września zostaną ogłoszone wyniki matury poprawkowej. Wtedy też zdający będą mogli odebrać w szkołach świadectwa, aneksy i informacji o wynikach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.