WOŚP wspiera psychiatrię dziecięcą i młodzieżową
Umiejętność budowania relacji, uważność, uzależnienia, zrozumienie stresu – to tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas warsztatów psychologicznych na Pol’and’Rock Festivalu (dawnym Przystanku Woodstock). Muzyczna impreza organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia.Warsztaty psychologiczne podczas Pol’and’Rock Festivalu to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, wśród których coraz częściej diagnozuje się problemy i choroby psychiczne. W edukację psychologiczną dla nich zaangażowały się wspólnie Fundacja WOŚP i Uniwersytet SWPS.
– Nasza fundacja jest instytucją, która przysłuchuje się bardzo różnym sytuacjom, aby szybko podejmować ważne decyzje – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – Jakiś czas temu zaczęliśmy przyglądać się polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Dokonaliśmy pierwszych zakupów urządzeń i testów, żeby zmienić cokolwiek. Wzięliśmy udział w spotkaniu w Senacie, podczas którego mogliśmy powiedzieć o tym, jak widzimy sytuację. Efektem tego spotkania jest nasza współpraca z Uniwersytetem SWPS jako instytucją, z którą możemy zrobić coś bardzo konkretnego. Cieszymy się, że SWPS będzie z nami także na festiwalu, edukując i wspierając w zakresie zdrowia psychicznego.
W Pol’and’Rock Festivalu co roku biorą udział setki tysięcy osób. Poza wspólną zabawą przy dźwiękach muzyki (w tym roku odbędą się 43 koncerty), to świetna okazja do zawierania nowych znajomości, bardziej lub mniej poważnych rozmów o życiu i świecie, odpoczynku. Takie warunki sprzyjają refleksji i zadbaniu o swój dobrostan. Dlatego przez trzy dni psychologowie i psychoterapeuci z Uniwersytetu SWPS oraz prowadzonej przez SWPS Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej będą podpowiadać, jak uzyskać potrzebną pomoc, radzić sobie z problemami, zadbać o dobre relacje z samym sobą i innymi.
Będą uczyć, jak reagować na problemy psychiczne
Podczas festiwalu odbędzie się blisko 30 warsztatów psychologicznych. Rozpoczną się już dzień przed głównymi, muzycznymi wydarzeniami – popołudniową porą w środę 2 sierpnia. Tematami tych trzech pierwszych spotkań będą: kreatywność, szacunek do siebie, zrozumienie stresu.
– Podczas warsztatów będziemy kłaść duży nacisk na to, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, ale również na to, jak rozpoznawać i właściwie reagować na problemy w naszym otoczeniu – tłumaczy Dominika Kacperek-Karbowiak, dyrektor Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. – Odpowiemy na ważne pytanie, czym jest pierwsza pomoc psychologiczna, kiedy należy udać się po nią do specjalisty, czym jest psychoterapia i czy może ona czasem zaszkodzić zamiast pomóc. Wszystkim warsztatom przyświeca jeden cel: nabycie umiejętności zauważenia problemów, zrozumienia mechanizmu ich powstawania i właściwego działania.
Psychologowie z SWPS opowiedzą zatem m.in. o trudnościach, jakich młodzi ludzie mogą doświadczać na co dzień i sposobach radzenia sobie z nimi. Nie będą to jednak naukowe i statystyczne wykłady o depresji, ale praktyczne jej przykłady, zagłębianie się we własne emocje i szukanie zależności z zachowaniem, rozmowy o szczęściu i miłości, poszukiwanie równowagi w życiu codziennym czy sprawdzanie różnic w tym, jak sami siebie postrzegamy, a jak widzą nas inni.
Wśród tematów warsztatów pojawią się m.in.:
- Uzależnienia, czyli „świat zza szyby”
- Samoocena: czy mam na to wpływ?
- Zaburzenia odżywiania
- Zaburzenia depresyjne
- Emocje, które są trudne do wytrzymania
- Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę
- Spojrzenie na świat oczami dziecka, czyli jak żyć uważnie
- Jak stresować się dobrze?
- Hejter(ka), czyli kto?
- Jak poznawać ludzi i budować relacje?
Szczegółowy program i tematy warsztatów psychologicznych można znaleźć na stronie Pol’and’Rock Festivalu. Festiwal odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.