Świadczenie 500 plus zostało wprowadzone 1 kwietnia 2016. Na początku pieniądze były wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Zmieniło się to 1 lipca 2019, kiedy rządzący postanowili, że dodatek będzie przysługiwał na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
500 plus do waloryzacji. Obecna kwota nie starcza na potrzeby dzieci
Przez siedem lat kwota świadczenia wciąż pozostawała ta sama. Jednak odczuwalna – zwłaszcza w ostatnim czasie – inflacja spowodowała, że za te pieniądze można kupić zdecydowanie mniej rzeczy niż kilka lat temu. Podrożały ubrania dla dzieci, dodatkowe zajęcia, wycieczki, czy różnego rodzaju gadżety, bez których dziś trudno obyć się młodzieży. Wpływające więc co miesiąc na konto 500 złotych nie starcza już na potrzeby dzieci.Dlatego rządzący krótko przed nadchodzącymi wyborami ogłosili, że kwota zostanie zwaloryzowana do 800 złotych. Według szacunku ze wsparcia skorzysta blisko 6,7 mln dzieci. – W 2024 r. dla każdego dziecka przeznaczymy 9600 zł – wyliczał premier Mateusz Morawiecki. Opozycja odpowiadała, że to "żaden wyczyn" i że świadczenie powinno być zwaloryzowane nie od nowego roku, a już teraz.
Świadczenie 800 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny. Jednak nie każda rodzina może liczyć na wypłatę tego dodatku. Kto nie dostanie pieniędzy?
Świadczenie rodzinne. Ci rodzice nie otrzymają pieniędzy
Świadczenie 500 plus, a od nowego roku 800 plus, w założeniu ma trafiać do wszystkich rodzin, które mają niepełnoletnie dzieci, bez względu na to, ile zarabiają rodzice, czy opiekunowie. Istnieją jednak odstępstwa od tej zasady.
- Trzeba przede wszystkim pamiętać, że aby otrzymać dodatek, musimy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Możemy to zrobić tylko drogą elektroniczną, poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bank. Osoby, które tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy z tak zwanego automatu.
- Świadczenia nie otrzymamy, jeżeli nasz syn lub córka wejdą w związek małżeński lub jeżeli staną się rodzicami i będą pobierać świadczenie na swoje dziecko.
- Ponadto ZUS negatywnie rozpatrzy wniosek rodzin, którym przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego.
- W podobny sposób ZUS potraktuje naszą sprawę, jeżeli dziecko zostanie nam odebrane i umieszczone np. w rodzinie zastępczej czy w domu dziecka.
- Tak samo sytuacja wygląda w momencie, gdy syn lub córka zostaną umieszczeni w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, czy zakładzie poprawczym.
- Świadczenie nie przysługuje również rodzinom, których dzieci postanowiły podjąć naukę w szkole mundurowej, np. wojskowej, gdzie otrzymują darmowy nocleg i całodzienne utrzymanie.
Nie dostałeś pieniędzy za ostatni miesiąc? Zobacz, co może być tego przyczyną
Prawo do świadczenia 500 plus ZUS ustala na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Jeżeli w ostatnim czasie nie otrzymaliście pieniędzy, upewnijcie się, że złożyliście nowy wniosek. Jeżeli nie, musicie to zrobić jak najszybciej.Jeżeli dokument złożyliście do 31 lipca 2023 r., to ZUS rozpatrzy wasz wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca (z pominięciem czerwca). W sytuacji, kiedy złożycie dokumenty w sierpniu, nie dostaniecie wyrównania za czerwiec i lipiec, a jedynie za sierpień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.