reklama

Wyjeżdżasz w dniu wyborów? Sprawdź, jak zagłosować poza miejscem zamieszkania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: tulodz.pl

Wyjeżdżasz w dniu wyborów? Sprawdź, jak zagłosować poza miejscem zamieszkania - Zdjęcie główne

Są dwie opcje umożliwiające głosowanie w wyborach parlamentarnych poza miejscem zamieszkania. | foto tulodz.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat15 października pójdziemy do urn, by wybrać posłów i senatorów. Jeśli już teraz wiesz, że będziesz wtedy poza domem, załatw formalności umożliwiające głosowanie w innym miejscu. Są na to dwa sposoby.
reklama

Ponad 29 milionów Polaków ma uprawnienia, by wziąć udział w wyznaczonych na 15 października wyborach parlamentarnych. Najczęściej głosujemy tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Nieobecność nie przekreśla jednak szans na udział w wyborach. Od 1 września do 12 października można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania albo o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Gdy wiesz, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów

Pracujesz, studiujesz poza miejscem zameldowania? Tymczasowo przebywasz poza domem i wiesz, gdzie dokładnie będziesz w dniu wyborów? Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania. Musisz to zrobić w urzędzie gminy, w której zamierzasz głosować.

– Wniosek może zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem lub w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl – informuje Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

reklama

We wniosku należy podać:

  • nazwisko i imię
  • obywatelstwo
  • numer PESEL
  • adres przebywania w dniu wyborów.
 

Gdy nie wiesz, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów

Jeśli wybierasz się na jesienne wakacje albo służbowy wyjazd, weź ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu będziesz mógł wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia można składać w terminie od 1 września do 12 października. Co ważne, wcale nie trzeba tego robić w gminie, którą zamieszkuje się na stałe, ponieważ wszystkie urzędy mają wgląd do wspólnego Centralnego Rejestru Wyborców. Wniosek można więc złożyć w dowolnym urzędzie gminy, na piśmie z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie odbiera się osobiście za pokwitowaniem albo przez upoważnioną osobę (wtedy do wniosku trzeba dołączyć upoważnienie).

reklama

We wniosku należy podać:

  • nazwisko i imię
  • numer PESEL
  • adres zamieszkania
  • informację, w jakich wyborach wyborca jest uprawiony do głosowania
  • dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.
 

– Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania – podkreśla przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. – W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

W obu przypadkach – złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania – wyborcy zostaną z urzędu skreśleni ze spisów wyborców, w których do tej pory byli ujęci.

reklama

Tak samo będzie z osobami, które w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Ich nazwiska znajdą się w spisach utworzonych w tych placówkach, więc tam będą mogli bez problemu zagłosować.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama