reklama

Czy filologia niemiecka ma przyszłość? Gdzie szukać pracy po germanistyce?

Opublikowano:
Autor:

Czy filologia niemiecka ma przyszłość? Gdzie szukać pracy po germanistyce? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane


Studia z języka obcego od lat cieszą się popularnością. Na pierwszym miejscu znajduje się język angielski. Od jakiegoś czasu przybywa też studentów japonistyki. Inne studia językowe to filologia hiszpańska, portugalska, włoska i francuska. Oczywiście również filologia niemiecka czy też germanistyka jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów języków obcych. Zastanawiające jest jednak to, czy wśród szerokiego wachlarza możliwych studiów filologicznych, germanistyka jest opłacalnym kierunkiem. Czy filologia niemiecka ma przyszłość? Gdzie szukać pracy po germanistyce? W naszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Germanistyka to nie tylko kurs językowy
O studiach z germanistyki często myśli się, że mają one formę kursu językowego. Tymczasem, takie przekonanie jest mylne. Na tych studiach jest oczywiście nacisk na naukę języka, poznanie zasad stylistycznych czy gramatyki, ale poznaje się również tradycje, kulturę oraz historię państwa niemieckiego. To umożliwia zgłębienie szerszej wiedzy na temat tego języka. Już dzięki temu zyskujemy większą możliwość na znalezienie zatrudnienia na rynku pracy, szczególnie wśród zagranicznych pracodawców. 

Duże zapotrzebowanie
Tylko 5% Polaków deklaruje bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego. Tymczasem Polska otrzymuje co raz więcej zleceń, których zrealizowanie jest zależne od stopnia opanowania języka zachodnich sąsiadów. Roczne obroty handlowe pomiędzy tymi dwoma krajami są liczone w kilkudziesięciu miliardach euro. Samo to już pokazuje, jak ważna dla Polaków jest znajomość języka niemieckiego. Przy takich obrotach, inwestycja w studia germanistyczne będzie z pewnością opłacalna. Warto też zaznaczyć, że w Polsce język niemiecki plasuje się na trzecim miejscu podium (po polskim i angielskim) języków, niezbędnych na rynku pracy. 

Korepetycje językowe online, czyli kiedy studia nie są wystarczające
Zastanawiające jest to, że tylko 5% Polaków deklaruje bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego, a co roku zyskujemy co raz większą liczbę osób kończących germanistykę. W takim razie być może te studia są niewystarczające, by perfekcyjnie władać tym językiem. W takiej sytuacji warto doszkalać się jeszcze poza uczelnią. Ciekawym pomysłem są korepetycje językowe online, które mogą być doskonałym uzupełnieniem studiów germanistycznych. Nauka Niemieckiego Online jest o tyle wygodna, że może się odbywać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Należy też pamiętać o tym, że dzięki dodatkowym kursom i szkoleniom, zwiększamy swoje szanse na rynku pracy. 

Praca po germanistyce - zależna od specjalności?
Z pewnością pomocny w określeniu swojej ścieżki kariery po germanistyce będzie wybór odpowiedniej specjalności. Najczęściej wybieranymi specjalnościami są specjalizacja nauczycielska bądź tłumaczeniowa. Specjalizacja nauczycielska otwiera nam furtkę to pozostania nauczycielem języka niemieckiego. Każdy powinien wybrać swoją specjalność zgodnie z własnymi potrzebami. Jednak patrząc na opłacalność, lepiej zdecydować się na specjalność tłumaczeniową. Praca tłumacza opiera się na lepszych warunkach finansowych niż praca nauczyciela. 

Gdzie szukać pracy po germanistyce?
Odnosząc się do wyboru specjalności, germanista może znaleźć pracę np. w szkole, nauczając języka niemieckiego. Poza tym, miejscem pracy germanistów są też biura tłumaczeń. Jednak w ostatnim czasie największą popularnością cieszą się centra biznesowe. W takich centrach w Polsce pracuje około 200 tysięcy Polaków, wykorzystujących język obcy w codziennej pracy. Aż od 75% z tych osób wymaga się posługiwania się językiem niemieckim. Więcej o zapotrzebowaniu na absolwentów germanistyki znajdziesz tutaj.

Zachęcające zarobki
Osoby, które w swojej pracy wykorzystują język niemiecki, spotykają się z dobrymi zarobkami. Często do podstawowego wynagrodzenia otrzymują tzw. bonusy językowe (zazwyczaj 800-1000 zł) oraz zyskują dostęp do szkoleń i możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach. Zgodnie z raportem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana wynagrodzenia pracowników z zaawansowaną znajomością niemieckiego wyniosła 5 400 zł brutto, a 25% z nich otrzymuje ponad 9 000 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że Polska w 2015 roku zajęła 7 miejsce pośród największych partnerów handlowych Niemiec. Poza tym, na rynku działa coraz więcej przedsiębiorstw, realizujących projekty na rzecz niemieckich inwestorów. Dlatego miejsc pracy dla absolwentów germanistyki powinno tylko przybywać.

Przyszłościowa filologia niemiecka
Można więc stwierdzić, że filologia niemiecka jest przyszłościowym kierunkiem. Ostatnie badania pokazują, że jest zapotrzebowanie na absolwentów germanistyki. Oprócz tego, warunki finansowe, oferowane osobom, posługującym się tym językiem są dość atrakcyjne. Warto też pamiętać o doszkalaniu się. To wszystko sprawia, że warto studiować germanistykę.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo