Jak kogut był postrzegany na przestrzeni wieków?
Kogut na przestrzeni wieków był wieloznacznie interpretowany. Działo się tak zarówno w symbolice, jak i ikonografii. Od czasów antycznych był symbolem czujności, ponieważ z oczywistych powodów kojarzony był ze zwiastunem początku dnia i przezwyciężeniem ciemności. W późniejszych wiekach, poprzez m.in. literaturę czy kulturę kogut nabrał wielu innych znaczeń. Mimo tych wszystkich skojarzeń odpowiedź na pytanie dlaczego kogut pieje została owiana tajemnicą.
Kogut i jego znaczenie dla ludzkości
Kogut praktycznie na całym świecie był towarzyszem ludzi. Informował o nadejściu dnia i wstającym słońcu, co było bezcenne w czasach, gdy nie było żadnych innych budzików. Mimo iż ludzie nie wiedzieli, dlaczego kogut pieje, doceniali jego pomoc i bezcenne towarzystwo. Będąc tak ważnym elementem społeczności i cywilizacji, trudno mu było nie zasłużyć na pozostanie symbolem – zwłaszcza biorąc pod uwagę naturę ludzką pełną ciekawości i skłonną do tworzenia fantastycznych historii.
Symbolika koguta w kulturze europejskiej
Niezależnie od poglądów należy przyznać, że Biblia jako księga była jednym z najważniejszych fundamentów obecnej cywilizacji Zachodu. Z tego tekstu liczącego sobie ponad dwa tysiąclecia pochodzi wiele legend, a także przysłów towarzyszących wielu kulturom po dziś dzień. Jednym z symboli rodem z Biblii jest oczywiście kogut. Do dziś symbol ten towarzyszy ludziom. Stało się tak za sprawą chrześcijaństwa i jego nauk na przestrzeni wieków. Kogut w Biblii występuje jako symbol w najważniejszych wydarzeniach życia Jezusa Chrystusa. Symbolizuje nieubłagane przemijanie, a także kojarzy się z trzykrotnym wyparciem się Jezusa, jakiego dopuścił się jeden z jego najbardziej oddanych apostołów – Piotr.To spowodowało, że na ziemiach, na których chrześcijaństwo miało jakiekolwiek wpływy, kogut do dzisiaj pozostaje ważnym symbolem. Zaobserwować go można na dachach domów. Sylwetka koguta zdobi wiatrowskazy i umieszcza się ją tam właśnie na pamiątkę biblijnego wydarzenia.
Kogut jako symbol wśród kultur afrykańskich
W symbolice wielu plemion Afryki Środkowej kogut oprócz symboliki powszechnie występującej na całym świecie jest także symbolem wojowników, a także męstwa i atrakcyjności. Po dziś dzień zachowały się tańce plemienne symbolizujące gody różnych ptaków a między innymi kogutów. Mężczyźni zakładają na siebie kolorowe stroje, których bogate zdobienia mają za zadanie imitować nastroszone pióra ptaków. Pokrywają twarze, a w niektórych przypadkach nawet całe ciała malowidłami, których kolory także mają podnosić ich męstwo i atrakcyjność poprzez naśladowanie barw ptaków najbardziej męskich i walecznych w swojej symbolice.
Symbol i rola koguta w Ameryce Południowej
W krajach Ameryki Łacińskiej kogut po dziś dzień jest bardzo ważnym i ciągle żywym symbolem. Podobnie jak w Afryce symbolizuje męstwo, waleczność i odwagę. Koguty występują nawet w prestiżowych gazetach sportowych.W niektórych z tych krajów koguty są zawodnikami na ringach mniej lub bardziej popularnych walk kogutów. Traktowane są niczym gladiatorzy czy olimpijscy czempioni, a w krajach takich jak Nikaragua czy Panama walki kogutów są niemal sportem narodowym. Koguty pojawiają się tam nawet na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów sportowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.