Czym jest sono-HSG i kiedy powinno się je wykonać?
Nieco skomplikowanie brzmiąca nazwa sonohisterosalpingografia, znana również jako sono-HSG, to procedura diagnostyczna, która wykorzystuje fale ultrasonograficzne do wizualizacji wnętrza macicy oraz jajowodów w celu oceny ich drożności. Warto bowiem zaznaczyć, że niedrożność jajowodów, czyli częściowe lub całkowite ich zablokowanie, nie boli i nie daje charakterystycznych objawów. Natomiast może utrudniać, a wręcz uniemożliwiać zapłodnienie komórki jajowej. Tym samym badanie Sono-HSG jest zazwyczaj zalecane w przypadku podejrzenia problemów związanych z niepłodnością lub zaburzeń w obrębie układu rozrodczego. Może być wykonywane również, aby wykryć ewentualne patologie w obrębie macicy, takie jak mięśniaki czy polipy.
Jak przebiega badanie sono-HSG?
Badanie należy wykonać w okresie pierwszej połowy cyklu menstruacyjnego, po ustaniu krwawienia miesięcznego. Sono-HSG wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym. Wymaga zastosowania aparatu USG, a także środka kontrastującego, który jest wprowadzany za pomocą cewnika. Aparat ultrasonograficzny pozwala na obserwację drożności jajowodów i struktur macicy. Poprawny przepływ kontrastu do jamy brzusznej wskazuje na drożność jajowodów, natomiast wszelkie zaburzenia w przepływie mogą sygnalizować nieprawidłowości. Czasami wprowadzany kontrast może udrożnić jajowody, co czyni sono-HSG również badaniem terapeutycznym, pomagającym w ich oczyszczeniu.
Kiedy nie powinno się robić badania drożności jajowodów?
Badanie drożności jajowodów może nie być odpowiednie w pewnych sytuacjach. Głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest obecność trwającego krwawienia lub plamienia miesiączkowego u pacjentki. Przeprowadzenie badania w tym czasie potrafi prowadzić do przedostania się kontrastu do naczyń błony śluzowej macicy. Natomiast wykonanie go tuż przed miesiączką może doprowadzić do uzyskania nieprawidłowego wyniku przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w trakcie cyklu. Dodatkowo aktywne infekcje dróg rodnych, takie jak zapalenie macicy czy szyjki macicy, mogą spowodować powikłania lub zaostrzenie infekcji w wyniku wprowadzenia kontrastu do macicy. Co więcej, badanie nie jest też zalecane w przypadku alergii na składniki używanego kontrastu.